Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site
Lek na cukrzycę może pomóc w nawracających poronieniach, sugerują badania
Lek na cukrzycę może pomóc w nawracających poronieniach, sugerują badania
  • Nauka
  • Posted

Lek na cukrzycę może pomóc w nawracających poronieniach, sugerują badania

Pilotażowe badania kliniczne sugerują, że lek przeznaczony do leczenia cukrzycy może leczyć nawracające poronienia.

Serwis futurity.org donosi, że najnowsze, pilotażowe badania dowodzą, że lek przeznaczony dla osób chorujących na cukrzycę może powodować wzrost ilości komórek macierzystych w macicy, a tym samym pomagać w utrzymaniu ciąży. Niedostatek tych komórek, według wcześniejszych badań na Warwick Medical School, być przyczyną nawracających poronień u tysięcy kobiet. 

We wstępnym badaniu udział wzięło 38 kobiet w wieku pomiędzy 18, a 42 rokiem życia, które w przeszłości doznały kilku poronień (średnio pięciu). Otrzymywały one wspomniany lek lub placebo przez okres trzech cyklów menstruacyjnych. Przed oraz po badaniu wykonano biopsje w celu potwierdzenia ilości komórek macierzystych w obu przypadkach. Okazało się, że średni ich wzrost wyniósł 68 procent w przypadku grupy kobiet, które otrzymywały lek w porównaniu do żadnego znaczącego wzrostu w przypadku grupy, która otrzymywała w tym czasie placebo. Naukowcy mają nadzieję na kontynuowanie tak obiecujących badań, niewiele jest bowiem obecnie efektywnych metod zapobiegania nawracającym utratom ciąży.

Źródło: University of Warwick