Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site
Sieć Starlink ma już na orbicie 182 satelity
Sieć Starlink ma już na orbicie 182 satelity Photo by SpaceX on Unsplash
  • Nauka
  • Posted

Sieć Starlink ma już na orbicie 182 satelity

Budowana przez SpaceX sieć satelitów Starlink wzbogaciła się o kolejne sześćdziesiąt sztuk.

Starlink, sieć satelitów budowana na orbicie przez spółkę SpaceX, wzbogaciła się o kolejne 60 sztuk. Tym samym znajdują się tam już 182 satelity z docelowo 12 tysięcy, które mają tam zostać umieszczone na różnych wysokościach (340, 550 i 1150 km). SpaceX chce w ten sposób zapewnić globalną dostępność do Internetu. Kalifornijska firma, założona przez Elona Muska, już w tej chwili jest największym komercyjnym posiadaczem satelitów na orbicie. Firma potwierdza także, że jeszcze do końca stycznia na orbitę mogą zostać wyniesione kolejne - prognozowane są nawet dwa cykle po 60 sztuk.

Z punktu widzenia naukowców i obserwatorów nieba tego typu działanie jest dość kontrowersyjne - niektóre środowiska zarzucają Muskowi i ekipie SpaceX zaśmiecanie nieba, które wiąże się ze wzrostem trudności w obserwacjach czy astrofotografii. Dodatkowe obiekty na orbicie to także wzrost prawdopodobieństwa kolizji. Dla innych z kolei to doskonały sposób na obserwacje przemieszczania się obiektów Starlinka po niebie.