Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Jest już dostępna aktualizacja dla mObywatel

Michał Miśko
Opublikowano

Można już pobierać aktualizację dla aplikacji mObywatel. W nniej, już po nowemu, m.in. dowód osobisty.

Zapowiadane zmiany weszły w życie. Można pobierać już najnowszą aktualizację dla aplikacji mObywatel. Podstawową zmianą jest usunięcie z aplikacji mTożsamości i zastąpienie ją po prostu mObywatelem. Zmiana następuje w nazwie, ale nie tylko. Zgodnie z zapowiedziami w nowy sposób wyświetlany jest obecnie dowód tożsamości.

Obecnie na dokumencie widoczne są tylko podstawowe dane. Dokument zawiera teraz również większy zakres danych, a sam dokument będzie miał w widocznym miejscu wskazany status, czyli pozwoli w szybki sposób określić, czy posiadacz legitymuje się ważnym dokumentem. 

Na stronie głównej nowego elektronicznego dowodu widoczne są jedynie imiona, nazwisko, PESEL, data urodzenia oraz informacja czy dokument jest ważny. dopiero w rozwinięciu danych w aplikacji posiadacz ma dostęp do danych takich jak numer dokumentu, organ wydający, datę wydania, nazwisko, rodowe, płeć, imię ojca i matki, ich nazwiska rodowe, datę, miejsce  i kraj urodzenia, obywatelstwo oraz adres i datę zameldowania na pobyt stały. 

Nowy wygląd ma też prawo jazdy. W aplikacji można również sprawdzić dane wszystkich zarejestrowanych na siebie samochodów, a także punkty karne. W aplikacji mObywatel widoczne są również wystawione w sposób elektroniczny recepty - w naszym kraju w ten sposób recepty wydaje się od stycznia 2020 roku. Jeśli właściciel przeszedł już szczepienie przeciwko Covid-19, to w aplikacji mObywatel znajdzie również potwierdzenie tego faktu. To przede wszystkim kod QR. Poza nim na zaświadczeniu znaleźć można także m.in. swoje zdjęcie (pochodzące z mObywatela/mTożsamości) i informację o ważności kodu (na zielonym tle - kod jest ważny, na czerwonym - kod stracił ważność). Kod można zweryfikować korzystając z wydanej przez Centrum e-Zdrowia (Ministerstwo Zdrowia) aplikacji Zaszczepieni.