Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Znamy datę premiery Windowsa 11

Michał Miśko
Opublikowano
Znamy datę premiery Windowsa 11
Windows 11

Windows 11 będzie miał premierę sześć lat po Windowsie 10. To najdłuższy taki okres w historii systemu firmy z Redmond.

5 października jest datą podaną przez Microsoft jako dzień premiery Windowsa 11. Od tego dnia w sklepach będzie można kupić już nowy sprzęt z 11-tką na pokładzie, a komputery spełniające wymagania nowego OS-a otrzymają opcjonalną aktualizację do nowego systemu - co zmienia podawane wcześniej informacje, że swoje Windowsy 10 użytkownicy będą mogli zaktualizować dopiero w przyszłym roku.

Oczywiście nie wszystkie komputery na świecie otrzymają aktualizację naraz. Aktualizowanie urzadzeń będzie stopniowe i ma potrwać do połowy przyszłego roku. Póki co, wymagania systemowe na których nowy system będzie można zainstalować wciąż budzą wątpliwości i kontrowersje. Nie rozwiało ich wydane przez Microsoft narzędzie PC Health Check, które, mówiąc szczerze, wprowadziło jeszcze więcej wątpliwości wśród użytkowników. Microsoft obiecał naprawić narzędzie i wydać jego nową wersję tak, żeby wskazywało jednoznacznie jakie komponenty, czy też ustawienia, w obecnym sprzęcie nie spełniają wymagań Windowsa 11. O tym, czy na aktualnym sprzęcie będzie można bez kłopotu zaktualizować system do najnowszej wersji informować ma również Windows Update (opcja jest juz dostępna dla użytkowników Windows Insider).

Przypomnijmy, że minimalne wymagania dla Windows 11 to 4GB pamięci RAM minimum, 64GB wolnej przestrzeni dyskowej, UEFI secore boot, karta graficzna zgodna z biblioteką DirectX 12 oraz TPM 2.0. Kilka dni temu Microsoft podał również, że do obsługiwanych procesorów dodano Core X-series, Xeon W-series oraz Core 7820HQ (niektóre, dostarczane z nowymi sterownikami). Procesory AMD Zen pierwszej generacji nie zostały dodane do listy. Użytkownicy, których komputery nie spełniają wymagań nie otrzymają aktualizacji z poziomu Windows 10, ale będą mogli zainstalować czysty system z obrazu ISO. Będą to jednak robić na własną odpowiedzialność, Microsoft straszy bowiem, że tego typu instalacje nie będą wspierane i nie otrzymają żadnych aktualizacji, w tym aktualizacji bezpieczeństwa.

Pierwszy Windows pojawił się na rynku w 1985 roku. Obecnie system Microsoftu globalnie działa na 73 procentach na komputerach typu desktop (wg danych StatCounter).