Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Microsoft powie ci teraz dokładniej czego brakuje twojemu pecetowi do instalacji Windowsa 11

Michał Miśko
Opublikowano
Microsoft powie ci teraz dokładniej czego brakuje twojemu pecetowi do instalacji Windowsa 11
Microsoft

Windows 11 będzie miał premierę 5 października. O tym czy twój sprzęt spełnia wymagania do instalacji nowego systemu operacyjnego poinformuje cię sam Microsoft.

Został miesiąc do premiery nowego Windowsa. Ostatniego dnia sierpnia Microsoft poinformował, że 11-tka będzie miała premierę 5 października. Wśród wielu użytkowników wciąż jednak istnieją pewne wątpliwości i obawy, czy ich obecny sprzęt spełni minimalne wymagania uprawniające do aktualizacji i sprawnego przejścia z Windowsa 10 do 11. Microsoft zdaje się nieco wychodzić naprzeciw tym osobom i o tym, czy sprzęt na którym aktualnie pracuje Windows 10, informuje w zakładce Windows Update.

Microsoft jako oficjalne wymagania podaje  4GB pamięci RAM minimum, 64GB wolnej przestrzeni dyskowej, UEFI secore boot, karta graficzna zgodna z biblioteką DirectX 12 oraz TPM 2.0. W ostatnich dniach do listy obsługiwanych przez jedenastkę procesorów Microsoft dodał Core X-series, Xeon W-series oraz Core 7820HQ (niektóre, dostarczane z nowymi sterownikami). Szczegółowo parametry swojego peceta i ich zgodność z wymaganiami nowego OS-a sprawdzić możecie klikając w odnośnik Pobierz aplikację Sprawdzanie kondycji komputera. Tą aplikacją jest nic innego jak PC Health Check, który został wydany w momencie zapowiedzi nowego Windowsa i wywołał również wioele kontrowersji z uwagi na dośc lakoniczne komunikaty - w większości - o tym, że twój komputer nie spełnia wymagań.

Od tego czasu Microsoft zaktualizował jednak to narzędzie i obecnie, w przypadku wykrycia jakichś niezgodności z minimalnymi wymaganiami Windowsa 11, otrzymujemy dość precyzyjny komunikat o tym, czego (jakiego podzespołu lub ustawienia) dotyczy ta niezgodność. Jak widać na powyższym przykładzie w naszym przypadku wystarczy jedynie przejść na UEFI secure boot i komputer w całości spełni nowe wymagania.

Posiadacze pecetów, które nie spełniają wymagań - ze względu np. na procesor zbyt starej generacji - nie stoją jednak na całkowicie straconej pozycji. Microsoft zakomunikował, że nie będzie, tak jak zapowiadał, blokować instalacji nowego systemu na komputerach nie spełniających wymagań. Co prawda nie przejdziecie gładko aktualizacji z Windowsa 10 do 11 na takim sprzęcie, ale wciąż będziecie mogli zainstalować go do zera z obrazu ISO pobranego ze stron Microsoftu. Ale i tutaj jest pewien haczyk. Microsoft rozważa bowiem całkowite pozbawienie tego typu systemów aktualizacji, w tym aktualizacji bezpieczeństwa.Dlaczego Microsoft tak sztywno trzyma się wytyczonych wymagań sprzętowych? Podane przez Ms dane statystyczne mogą nieco tłumaczyć tę wizję. Okazuje się, że na sprzętach, które nie spełniają wymagań zdarza się aż o 52 procent więcej błędów typu kernel, z kolei na 99,8 procenta sprzętach, które te wymagania spełniały, żadne krytyczne zawieszenia systemu nie zdarzyły się.