Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Facebook rezygnuje z technologii rozpoznawania twarzy

Michał Miśko
Opublikowano

Facebook wycofuje się z technologii wykrywania i identyfikacji twarzy na zdjęciach i usunie dane ponad miliarda swoich użytkowników. Zapewne uznano w Meta, że kolejne kontrowersje nie są im do niczego potrzebne.

Facebook jakiś czas temu zezwolił użytkownikom na włączenie funkcji, która powodowała skanowanie każdego wrzucanego do serwisu materiału w poszukiwaniu twarzy tego użytkownika. Za pomocą zebranych danych tworzone było coś w rodzaju szablonu twarzy użytkownika do ponownego wykorzystania. Na przykład w celu poinformowania go, że znalazł się na zdjęciu wrzuconym przez innego użytkownika. Technologia ta miała również zastosowanie w stosunku do osób niewidomych lub słabo widzących, bowiem zdjęcia opisywane były również w formie audio. Technologia nie do końca zła, jednak Facebook postanowił się z niej wycofać, a wszystkie zebrane dane usunąć.

Banner grupy na facebooku

Krok Facebooka może być podyktowany rosnącymi wokół takich technologii kontrowersjami, przede wszystkim w Europie. Parlament Europejski od jakiegoś czasu naciska na regulacje mające na celu wyeliminowanie tego typu technologii z przestrzeni publicznej, a organizacje takie jak American Civil Liberties Union, w Stanach Zjednocoznych, walczą o podobne rozwiązania za oceanem. We wpisie na blogu informującym o zamknięciu programu Facebook wskazuje jednak, że technologia ta nadl może być wykorzystywana, ale w bardzo wąskim zakresie, którego jednak nie precyzuje, ale podaje przykłady, np. w produktach finansowych czy dla potrzeb ponownego uzyskania dostępu do zablokowanych urządzeń czy kont.