Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Jak stworzyć własną stronę internetową? - część 1

I od razu uprzedzam. Poradnik ten skierowany jest do całkowicie początkujących czytelników.

Jeśli jesteś osobą, która chce zacząć swoją przygodę z redagowaniem strony internetowej to ten poradnik jest skrojony dla ciebie. Czytelników bardziej doświadczonych uprzedzam, prawdopodobnie wszystko co zostanie tu napisane już wiecie - poradnik ten jest skierowany do całkowitych amatorów i będzie opisywał stworzenie swojej strony internetowej od podstaw, od momentu wybrania adresu, rejestracji domeny, po wybór hostingu i instalację strony, aż po moment opublikowania pierwszego (być może w życiu) tekstu. Zaczynamy.

Ważne wybory

Pierwszą kwestią przed którą staniesz po podjęciu decyzji o stworzeniu własnej strony internetowej jest jej nazwa. Nie będę się tutaj silić na marketingowe doradztwo, bo to całkowicie nie jest moja branża, ale wydaje się, że nazwa powinna być w miarę krótka, wpadać w ucho i zapadać w pamięci, a najważniejsze, że powinna być jakkolwiek związana z tematyką z jaką zamierzasz związać swoją stronę. Jeśli więc będzie to twoja internetowa wizytówka to dobrym pomysłem jest - i najprostszym - nazwanie ją swoim imieniem i nazwiskiem lub tylko nazwiskiem, jeśli masz jakieś dobrze brzmiące. Jeśli chcesz budować swoją markę pod pseudonimem to także wybierz odpowiedni. Jeśli chcesz prowadzić portal branżowy to nazwa powinna być jakoś jednak z tą związana - może być to również jakaś ciekawa, czy zabawna gra słów. Onet nosi taką nazwę, ponieważ został założony przez spółkę Optimus, więc do pierwszej litery nazwy spółki dodano anglojęzyczne słowo net, oznaczające sieć. Prosta i świetna nazwa - dziś jedna z największych, polskich internetowych marek. Geekweb to z kolei połączenie dwóch anglojęzycznych słów - geek - oznaczającego osobę zainteresowaną nowymi technologiami i nauką oraz web, które także oznacza sieć. Portali z końcówką web jest w sieci co niemiara, wspominając chociażby Filmweb czy Spidersweb. W tym pierwszym nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia z portalem dot. filmów, ta druga nazwa to z kolei gra słów - założycielem portalu Spidersweb jest Przemek Pająk, a więc sieć pająka, ergo Spidersweb. Na koniec pragnę jeszcze wspomnieć, że pierwotnie serwis ten nosił nazwę Technologicznie i do dziś uważam to osobiście za nazwę dobrą, aczkolwiek po (chyba) dwóch latach zdecydowałem się na rebranding na Geekweb właśnie.

Nazwę mam. Czas na rejestrację

Wybrać nazwę to jedno, ale zarejestrować odpowiednią, wolną domenę to już co innego. W 2020 roku zarejestrowanie dobrej domeny internetowej może graniczyć z cudem, ale nie zniechęcaj się. Gwoli wyjaśnienia to domena internetowa to (podając za Wikipedią) ciąg identyfikacyjny systemu Domain Name System (DNS), który określa zakres autonomii administracyjnej, uprawnień lub kontroli w Internecie. Definicja skomplikowana, a mówiąc prościej będzie to adres internetowy z końcówką najczęściej pl, który po wpisaniu w pasek adresu przeglądarki internetowej będzie prowadził do twojej witryny - zupełnie nie obchodzi nas w tej chwili aspekt techniczny związany z systemem nazw domen (DNS) i tym, jak to się dzieje, że nazwa mnemoniczna jest tłumaczona na odpowiadający jej adres IP. Rejestr domen w Polsce prowadzi Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK), a do jej rejestracji możesz wybrać usługi niezliczonych w Polsce dostawców takich usług: nazwa.pl, home.pl, az.pl i wiele, wiele innych.

Rejestrując domenę podajesz jej nazwę i sprawdzasz w ten sposób jej dostępność w kilkunastu wariantach domen pierwszego lub drugiego rzędu. Jak już wspomniałem, najpopularniejszy wariant to polska domena narodowa, czyli pl. Duże, internetowe projekty rzadziej stosują domeny funkcjonalne narodowe, jak com.pl, czy też europejskie eu.

Rejestracja domeny w serwisie nazwa.pl

Rejestracja domeny rzadko jest darmowa, chyba, że znajdziesz promocję w którejś z firm rejestracyjnych. Zazwyczaj jednak jest wiele dostępnych promocji i rejestracja na pierwszy rok to wydatek kilkunastu złotych. Musisz się jednak przygotować na to, że domena przez ciebie wybrana nie zostaje twoją własnością na zawsze. Należy ją co roku odnowić, co wiąże się oczywiście z kolejną opłatą. Najczęściej jest to 123 złote za każdy kolejny rok przedłużenia jej ważności.

Ciekawostka: jeśli chcesz sprawdzić stan jakiejś domeny, datę jej rejestracji i dane rejestratora, a także czasami dane właściciela to możesz skorzystać z dostępnych w sieci usług who.is.

Wybraliśmy więc już nazwę naszej strony oraz zarejestrowaliśmy domenę pod którą będzie ona dostępna. Kolejnym etapem jest wybór hostingu, czyli miejsca na pliki naszej strony. O tym opowiem w kolejnej części tego poradnika.

Pytania, sugestie czy wątpliwości? Napisz w komenatrzu, odpowiem na każdy wpis.