Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Jak stworzyć własną stronę internetową? - część 2

Dalszy ciąg poradnika po którym stworzysz od podstaw własną stronę internetową.

Jeśli jesteś osobą, która chce zacząć swoją przygodę z redagowaniem strony internetowej to ten poradnik jest skrojony dla ciebie. Czytelników bardziej doświadczonych uprzedzam, prawdopodobnie wszystko co zostanie tu napisane już wiecie - poradnik ten jest skierowany do całkowitych amatorów i będzie opisywał stworzenie swojej strony internetowej od podstaw, od momentu wybrania adresu, rejestracji domeny, po wybór hostingu i instalację strony, aż po moment opublikowania pierwszego (być może w życiu) tekstu. Zaczynamy część 2.

Twoje miejsce w sieci

Część pierwszą poradnika zakończyliśmy w momencie wybrania i wykupienia domeny internetowej, a więc naszego, niepowtarzalnego adresu internetowego, który po wpisaniu w pasek przeglądarki będzie kierował na naszą stronę. Zanim jednak tak się stanie nasza strona musi gdzieś zostać fizycznie umieszczona, a domena skonfigurowana - zakładając, że korzystamy z innych dostawców rejestracji domeny i hostingu.

Hosting – udostępnianie przez dostawcę usług internetowych zasobów serwerowni.

Rozróżniamy kilka rodzajów hostingu, ale w naszym przypadku skupimy się na tym bodaj najczęściej wykorzystywanym, czyli relatywnie tanim hostingu współdzielonym w którym dostawca udostępnia nam po prostu kawałek dysku i funkcji na własnym serwerze na którym oprócz naszej strony znajdują się również materiały innych klientów - których oczywiście z poziomu naszego konta nie widzimy. Wybierając taką usługę zwracamy uwagę oczywiście na cenę, która musi znajdować się w naszym zasięgu oraz na takie parametry jak pojemnośc dyskowa, limitowany czy też nielimitowany miesięczny transfer, ilość możliwych do założenia kont email, kont FTP, możliwą do podpięcia ilość domen, gdybyśmy w przyszłości chcieli umieścić na swoim koncie więcej niż jedną stronę internetową oraz parametry techniczne obsługi wersji języka PHP czy bazy danych MySQL. Podobnie jak w przypadku rejestracji domeny firm oferujących hosting jest w sieci mnóstwo, wymieniając chociażby webd.pl, ovh.pl, hekko czy wiele innych. Po wyborze dokonujemy zakupu interesującej nas wersji usługi, zazwyczaj usługodawcy oferują opłaty w cyklach miesięcznych, jako najkrótszy możliwy okres abonamentowy.

Konfiguracja domeny

Jeśli swoją domenę wykupiliśmy u innego dostawcy niż hosting musimy ją skonfigurować tak, aby wskazywała na odpowiednie miejsce w sieci. Najczęściej konfiguracja ta będzie polegała na przypisaniu naszej domeny, z poziomu panelu administracyjnego naszego usługodawcy, do odpowiednich serwerów DNS naszego usługodawcy hostingowego. Adresy DNS, które należy wpisać, znajdziesz najpewniej w dziale Pomoc lub też Najczęściej zadawane pytania na stronie firmy hostingowej.

Po prawidłowym skonfigurowaniu domeny, po jej wpisaniu w miejsce adresu w przeglądarce, przenoszeni będziemy do naszego hostingu, co w efekcie wyświetli nam na ekranie przeglądarki naszą stronę - oczywiście w momencie, kiedy będziemy mieli już co wyświetlać. Zróbmy więc na koniec małą próbę - mamy domenę prawidłowo skonfigurowaną na serwery DNS naszego usługodawcy hostingowego. Logujemy się na naszym koncie hostingowym, przechodzimy do panelu sterowania oraz do sekcji Menedżer plików - każdy panel powinień taką opcję posiadać, to za jej pomocą wgrywać będziemy nasze pliki na serwer.

Wcześniej musimy jeszcze na naszym koncie hostingowym podpiąć naszą domenę. A więc wchodzimy do naszego panelu administracyjnego, klikamy w opcję Domeny podpięte, a w sekcji Utwórz domenę dodatkową wpisujemy adres naszej domeny. Klikając Dodaj domenę utworzyliśmy na serwerze miejsce na pliki naszej przyszłej strony, które odnosić będą się tylko do tego konkretnego adresu internetowego.

Pierwszy plik

Przygotujmy sobie teraz swój pierwszy plik html. Na pulipicie swojego systemu operacyjnego stwórzmy nowy plik tekstowy w który wkleimy następujący kod html:

<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
<title>Moja strona</title>
</head>
<body>
<p>Tutaj pojawi się moja strona internetowa.</p>
</body>
</html>

Zapisz ten plik, a następnie zmień jego rozszerzenie z txt na html, a jako nazwę wpisz index (index.html). Przejdź teraz do wspomnianego Menedżera plików na swoim serwerze i do głównego katalogu, oraz podkatalogu swojej domeny, wgraj stworzony plik. Następnie spróbuj wpisać adres swojej domeny w przeglądarce internetowej. Jeśli wykonałeś poprawnie cały proces to powinieneś uruchomić swoją pierwszą stronę internetową. Na razie będzie to tylko napis Tutaj pojawi się moja strona internetowa. w oknie przeglądarki. 

Mamy więc już nazwę naszej strony oraz zarejestrowaliśmy domenę pod którą będzie ona dostępna. Następnie wybraliśmy hosting dla naszych plików oraz skonfigurowaliśmy domenę, żeby prowadziła na ten właśnie serwer. Na koniec wgraliśmy na niego swój pierwszy plik html, który de facto jest prostą stroną internetową. W kolejnej części poradnika zastanowimy się nad wykorzystaniem gotowych rozwiązań do zarządzania treścią.

Pytania, sugestie czy wątpliwości? Napisz w komenatrzu, odpowiem na każdy wpis.