Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Jak stworzyć własną stronę internetową? - część 3

Własna strona internetowa. Dziś trzecia część naszego poradnika.

Jeśli jesteś osobą, która chce zacząć swoją przygodę z redagowaniem strony internetowej to ten poradnik jest skrojony dla ciebie. Czytelników bardziej doświadczonych uprzedzam, prawdopodobnie wszystko co zostanie tu napisane już wiecie - poradnik ten jest skierowany do całkowitych amatorów i będzie opisywał stworzenie swojej strony internetowej od podstaw, od momentu wybrania adresu, rejestracji domeny, po wybór hostingu i instalację strony, aż po moment opublikowania pierwszego (być może w życiu) tekstu. Zaczynamy część 3.

Podsumujmy

Dotychczas, w części pierwszej i drugiej, pisaliśmy o tym jak wybrać i wykupić domenę internetową, następnie wybrać hosting i skonfigurować wcześniej zakupioną domenę oraz wgrać swój pierwszy plik html na serwer. Swojej strony internetowej nie chcemy jednak pisać od podstaw, załóżmy, że nie mamy na to ani czasu, ani umiejętności dostatecznie dużych, żeby stworzyć satysfakcjonujący projekt. W takim przypadku możemy skorzystać z gotowych rozwiązań, które oferują nam takie systemy zarządzania treścią jak np. Joomla! czy Wordpress. W naszym przypadku wybierzemy to pierwsze rozwiązanie.

Joomla!

Joomla! to program do łatwego tworzenia i obsługi dynamicznych witryn www. Jeśli zamierzasz stworzyć lub zlecić wykonanie swojej strony internetowej, to Joomla! jest właśnie dla Ciebie.

Pełniejsza odpowiedź na pytanie, czym jest Joomla!, zawiera się w kilku punktach. Joomla! to:
oprogramowanie - Platforma Joomla! i CMS Joomla
społeczność użytkowników
projekt otwartego oprogramowania

Oficjalne dystrybucje oprogramowania Joomla możecie, a nawet powinniście, pobierać tylko z zaufanych źródeł, czyli z oficjalnej strony projektu. Aktualnie najnowszą wersją jest ta oznaczona numerek 3.9.20. Pobierzmy ją.

Pabraną paczkę umieszczamy na swoim serwerze. Nie rozpakowujemy jej, zrobimy to już po jej wgraniu. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś to najpierw usuń plik index.html, który wgrałeś tam, jeśli postępujesz zgodnie z moim poradnikiem. Ten plik nie będzie nam już potrzebny.

Przechodzimy więc do Menedżer plików, public_html oraz katalogu naszej domeny. Wgrywamy pobraną paczkę instalatora Joomla. 

Wyodrębniamy nasze archiwum. Zaznaczamy wgrany plik oraz klikamy opcję rozpakowującą. Jeśli wykonaliśmy wszystko poprawnie to po odświeżeniu zawartości serwera wszystkie pliki Joomla powinny się tam znajdować. Spakowany instalator możemy już usunąć.

Jeśli wszystkie poprzednie kroki wykonaliśmy prawidłowo to po wpisaniu w pasku adresu przeglądarki naszej domeny i zatwierdzeniu enterem powinniśmy uzyskać panel instalacyjny Joomla.

W tej części poradnika na tym poprzestaniemy. Czekać nas będzie teraz utworzenie bazy danych z której korzystać będzie nasza witryna oraz użytkownika, który będzie miał do niej dostęp. Następnie dokończymy instalację systemu Joomla na naszym serwerze i omówimy jej panel administracyjny.

Pytania, sugestie czy wątpliwości? Napisz w komenatrzu, odpowiem na każdy wpis.