Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Jak skorzystać z bonu turystycznego. Lista podmiotów, które uczestniczą w programie

Michał Miśko
Opublikowano

Od 1 sierpnia aktywować można bon turystyczny. Czym jest i jak go użyć tłumaczymy w poniższym wpisie.

Bo turystyczny to pomysł polskiego rządu na stymulację branży turystycznej po stratach, jakie odniosła i odnosi w czasie epidemii koronawirusa. Jak możemy przeczytać w oficjalnych materiałach bon to dokument elektroniczny uprawniający do kwoty 500 zł na każde dziecko, który wykorzystać można do końca marca 2022 roku. Dostępny jest od 1 sierpnia w Systemie Usług Elektronicznych ZUS.

Kto może skorzystać z bonu turystycznego?

Z bonu turystycznego skorzysta każdy kto posiada co najmniej jedno dziecko do 18 roku życia. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. Na dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności kwota ta jest podwójna, czyli 1000 zł. Podobnie jak w programie Rodzina 500 Plus, bon przysługuje niezależnie od poziomu dochodów w gospodarstwie domowym. Z bonu turystycznego, według informacji podanych na oficjalnej stronie rządowej, będzie mogło skorzystać niemal 6,5 miliona polskich dzieci, w tym także dzieci rodziców pracujących za granicą.

Od 1 sierpnia będzie można aktywować bon turystyczny

Bon turystyczny zostanie wygenerowany automatycznie 1 sierpnia w systemie elektronicznym ZUS. Bedzie to unikalny, 16-cyfrowego numer, który otrzymasz za pomocą wiadomości tekstowej lub na wskazany adres poczty elektronicznej. Numer ten będzie należało okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu. Aby zalogować się do platformy ZUS PUE będziesz potrzebować profilu zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub konta bankowości elektronicznej w jednym z obsługiwanych banków - a są to Inteligo, ING, PKO, Millenium, BOŚ Bank lub Citi Handlowy.

Profil zaufany

Przypomnijmy czym jest profil zaufany. To bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możesz potwierdzać swoją tożsamość w Internecie (służy jako twój elektroniczny podpis). Za jego pomocą możesz łatwo, szybko i bezpiecznie wysyłać oraz sprawdzać dokumenty w różnych serwisach urzędowych. Możesz go założyć online lub poprzez wizytę w punkcie potwierdzającym.

Najbardziej chyba popularną metodą jest użycie do tego celu własnego konta bankowości internetowej. Jeżeli twoje konta daje taką możliwość (w tej chwili dają taką możliwość PKO, Inteligo BZ WBK, Pekao, mBank, ING, envelo, i Millenium) po zalogowaniu się wyszukaj stosowny formularz, wypełnij go i zatwierdź. Po poprawnym założeniu profilu za każdym razem, gdy chcesz zalogować się na swoje konto profilu zaufanego, wybieraj opcję logowania przez bankowość elektroniczną.

Usługę profilu zaufanego na koncie ING znajdziesz w opcji Usługi i narzędzia
Na koncie w banku Pekao profil zaufany znajdziemy w zakładce e-Urząd
Po założeniu PZ logujesz się za jego pomocą do usług e-Administracji

Gdzie i jak wykorzystasz bon turystyczny?

Listę podmiotów w których będziesz mógł wykorzystać bon turystyczny została opublikowana 1 sierpnia na tej stronie. Bon zrealizujesz na terenie całego kraju, opłacając nim usługi hotelarskie. Możesz go więc wykorzystać, na pobyt w hotelu, pensjonacie, campingu czy gospodarstwie agroturystycznym. Możesz nim także zapłacić za imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego. Usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, za które płatność zostanie dokonana za pomocą bonu, mają być realizowane na rzecz dziecka, na które przyznano bon. Pamiętać również należy, że przez imprezę turystyczną rozumie się połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług turystycznych na potrzeby tej samej podróży lub wakacji. W ten sposób sfinansujesz również pobyt dziecka na kolonii czy obozach – harcerskim, sportowym, rekreacyjnym. Może to też być udział w wycieczce organizowanej w Polsce. Bon okazujesz podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu. Dokonanie płatności za pomocą bonu następuje z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Proces płatności odbywa się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi w celu weryfikacji salda oraz za pomocą dwóch kodów potwierdzających zakup w momencie płatności za usługę. Możesz płacić bonem wielokrotnie, aż do wyczerpania środków, jednak nie dłużej niż do 31 marca 2022 roku.

W skrócie

  • 1 sierpnia na platformie ZUS PUE zostanie wygenerowany 16 cyfrowy numer bonu, nie trzeba składać wniosku
  • Po aktywacji bonu na adres email otrzymasz kod do płatności (email z domeny zus.pl)
  • Kodem będziesz płacić za usługi, bonu można użyć wielokrotnie do wyczerpania środków
  • Bon turystyczny jest ważny do 31 marca 2022 roku

 technologia i rozrywka