Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Aktualne zasady kwarantanny, izolacji i testowania

Michał Miśko
Opublikowano

Pogubiliście się? Zapewne tak. Oto kilka podstawowych informacji i zasad obecnie obowiązujących w zakresie kwarantanny, izolacji i testowania zakażeń na koronawirusa.

Kwarantanna i izolacja

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej ze względu na narażenie na zagrożenie. Izolacja to odosobnienie osoby, której potwierdzono zakażenie.

Na kwarantannę kierowane są osoby zdrowe, które miały kontakt z zakażonym. Obecnie tylko ta osoba objęta jest kwarantanną, inni domownicy już jej nie podlegają. Kwarantanna trwa 10 dni, tyle samo trwa izolacja osoby bez objawów. Jeśli jeden z domowników ma potwierdzone zakażenie, to pozostali domownicy automatycznie rozpoczynają kwarantannę. Ich kwarantanna trwa przez cały okres izolacji osoby zakażonej oraz 7 dni od momentu uznania tej osoby za zdrową. Izolacja chorego z objawami kończy się nie wcześniej, niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów, a ostatnie 3 dni muszą być bez objawów choroby. W czasie kwarantanny nie wolno nigdzie wychodzić. Przebywanie na kwarantannie kontrolowane jest przez miejscowych funkcjonariuszy policji, można również zainstalować w smartfonie aplikację Kwarantanna Domowa (dostępna na App Store, Google Play i AppGallery)  i wykonywać zadania, które się tam pojawią (wtedy odciążamy patrole). Jedynym wyjątkiem jest otrzymanie skierowania na test. Osoba może wtedy w drodze wyjątku opuścić miejsce kwarantanny i udać się do mobilnego punktu testowania i z powrotem. Negatywny wynik testu zwalnia z kwarantanny. Przebywając na kwarantannie lub izolacji masz prawo do świadczeń chorobowych i opiekuńczych. ZUS sam pozyskuje te dane.

Osoby, które zostały skierowane na kwarantannę lub są objęte izolacją domową i ubiegają się o wypłatę zasiłku, już nie muszą dostarczać decyzji Sanepidu do ZUS lub pracodawcy. Nie muszą też mieć zwolnienia lekarskiego z powodu przebywania w izolacji domowej – wyjaśniła rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku, Iwona Kowalska-Mati na kadry.infor.pl.

Testy

Na testy kieruje lekarz POZ. Podstawową przesłanką skierowania na test jest wystąpienie objawów: temperatura powyżej 38 stopni C, duszności, kaszel, brak smaku lub węchu. Test możemy wykonać w mobilnym punkcie pobierania wymazów. Pacjenci przyjmowani są według kolejności przybycia. Nie ma możliwości umówienia się na konkretną godzinę. Jeżeli jednak podasz swój nr telefonu komórkowego na etapie wystawiania zlecenia, możesz otrzymać sms z sugerowanym terminem (dzień i godzina) oraz adresem mobilnego punktu w Twojej okolicy, w którym będziesz mógł wykonać badanie (z informacji z terenu wynika jednak, że niektóre punkty mogą nie przyjmować bez umówienia się, ale to już wewnętrzne regulacje tych punktów). Wynik testu zazwyczaj otrzymasz w ciągu 48 godzin, możesz go sprawdzić samodzielnie na platformie pacjent.gov.pl. Wynik otrzyma również lekarz POZ. Przed wykonaniem testu pamiętać należy o podstawowych zasadach.

Minimum 2 godziny przed badaniem:
- nie spożywaj posiłków
- nie pij
- nie żuj gumy
- nie płucz jamy ustnej i nosa
- nie myj zębów
- nie przyjmuj leków
- nie pal papierosów

W momencie uzyskania pozytywnego wyniku testu rozpoczyna się okres izolacji. Po 7 dniu izolacji, ale nie później niż w jej 10 dniu, skontaktuje się z tobą twój lekarz rodzinny, aby sprawdzić twój stan zdrowia i w przypadku utrzymujących się objawów wydłużyć okres izolacji.

Obecnie Ministerstwo Zdrowia dopuściło wykonywanie również testów antygenowych pod kątem diagnostyki koronawirusa (oficjalne wytyczne pojawią się po 2 listopada). Są to testy, które zajmują niejako pośrednie miejsce pomiędzy dokładnymi testami PCR, które do tej pory były jedynym oficjalnym potwierdzeniem faktycznej obecności wirusa w organizmie pacjenta, a testem immunologicznym, który nie wykrywa świeżego zakażenia, a daje wynik jedynie w postaci wytworzonych przez organizm przeciwciał. Test antygenowy wykrywa białko wirusowe, wywołujące reakcję obronną organizmu. Wykonywany jest z wymazu pobranego od pacjenta, ale nie trzeba go wysyłać do laboratorium. To jego główna przewaga nad testem PCR. Będzie on mógł być wykonany na miejscu, w szpitalu lub przychodni, nawet opieki nocnej i świątecznej. Minusem takiej metody diagnostycznej jest jej mniejsza czułość. Wynik takiego testu można uzyskać nawet w 15 minut.

22 10 43 705 - z tego numeru usłyszysz dedykowany komunikat dotyczący objęcia kwarantanną i możliwości pobrania zaświadczenia.
22 25 00 115 - to numer telefonu inspekcji sanitarnej z którą można kontaktować się w sprawach koronawirusa.

Wszystkie zasady zostały oparte o najnowsze rozporządzenia Ministra Zdrowia oraz Rady Ministrów.