Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Jaki telewizor do 3 tysięcy złotych wybrać? Sprawdzamy, jak wyglądały ceny wybranych modeli

Michał Miśko
Opublikowano

Razem z Dealavo podpowiadamy i sprawdzamy jak kształtowały się ceny wybranych, popularnych modeli telewizorów.

W czasie pandemii, gdy dużą część naszego dnia musimy spędzić w domach, telewizor stał się ważnym elementem wyposażenia mieszkania. Nie używamy go już tylko do oglądania telewizji, ale też do korzystania z serwisów streamingowych czy podpinamy do konsoli. Ważna jest więc dla nas wielkość ekranu, jakość obrazu, oraz wgrany system operacyjny, który sprawi, że korzystanie z ulubionych aplikacji będzie najmniej kłopotliwe. Postanowiliśmy sprawdzić jak wyglądała historia cenowa telewizorów do 3000 złotych i czy można było trafić na atrakcyjne promocje przed świętami.

Do zebrania danych wykorzystaliśmy narzędzie do monitoringu cen Dealavo. Przeanalizowane dane są to ceny z 8 największych sklepów internetowych z elektroniką. Podane wartości to minimalne ceny w danym dniu.

Samsung 65 cali EU65TU8502 Smart TV UHD 4K

Zacznijmy od jednego z najbardziej znanych producentów w Polsce i jego 65 calowego telewizora. Cena tego modelu, w maju wynosiła prawie 3700 zł. Pod koniec czerwca szybko spadła do 2999 zł, a najniższa dostępna cena tego urządzenia była miesiąc później, we wrześniu i wynosiła 2699 zł. Przez kolejne miesiące telewizor Samsunga można było kupić za około 2900 zł, przy czym przed świętami zdrożał najpierw do 3000 zł, a w święta do 3200 zł. Aktualnie jest dostępny za około 3000 zł, czyli za 300 zł więcej niż najniższa historyczna cena.

Philips 50 cali PUS8535 Android Ambilight

Kolejnym analizowanym telewizorem jest dużo mniejszy model firmy Philips. Cena tego 50 calowego ekranu zaczynała się w czerwcu od 3099 złotych. Podobnie jak w przypadku Samsunga, urządzenie szybko staniało do 2899 złotych w lipcu, a 2750 złotych w sierpniu. Pomimo chwilowej podwyżki na początku września, gdy cena wzrosła do 2899 złotych, trend cenowy był malejący i na początku października cena spadła aż do 2499 złotych. Taka oferta była dostępna aż do okresu przedświątecznego, kiedy to ceny wzrosły o 200 złotych. 17 stycznia ceny znacznie podskoczyły, aż do 2799 złotych. Jest on aktualnie droższy o 300 zł niż na początku grudnia, nie jest to więc najlepszy czas na zakup tego modelu.

Xiaomi Mi 6 cali LED 4S

Wróćmy do 65 calowych telewizorów. Firma Xiaomi podbija serca wielu użytkowników, zobaczmy jak wygląda ich konkurencyjność w zakresie telewizorów. Cena początkowa urządzenia była niższa niż w przypadku modeli konkurencji i wynosiła 3000 złotych. Już pod koniec września, można było trafić na okazję i dokonać zakupu za 2500 złotych. To jednak nie była największa okazja na zakup sprzętu. W połowie października cena spadła aż do 2356 złotych i była to najniższa cena w historii urządzenia. Porównywalna okazja była w okresie Black Friday, gdy ten 65 calowy telewizor można było kupić za 2399 złotych. Tak jak w przypadku poprzednich modeli, cena Xiaomi wzrosła przed świętami, w tym przypadku o około 100 złotych. Aktualnie nie jest on najtańszy w historii, lecz cena dalej jest okazyjna, wynosi 2440 złotych i jest to niecałe 100 złotych więcej niż w październiku. 

LG 65 cali UN7400 UHD 4K

Przejdźmy do koreańskiego producenta LG. Początkowa cena tego urządzenia wynosiła 3600 złotych, jest to więc prawie najdroższy telewizor w zestawieniu. W połowie lipca, najniższa oferta spadła do 3000 złotych i z chwilowymi niewielkimi promocjami (maksymalnie 200 złotych), taka cena utrzymała się aż do Black Friday. Wtedy to omawiamy model staniał do 2799 złotych i można go kupić za tę cenę aż do dzisiaj. 

TCL 65 cali P615 LED Android

Ostatnim analizowanym telewizorem jest 65 calowy model firmy TCL. W przypadku tego urządzenia, cena była wyjątkowo stabilna i nie można było liczyć na takie obniżki jak w przypadku modeli konkurencji. Z drugiej strony, cena początkowa była najniższa ze wszystkich marek i zaczynała się od 2899 złotych. Od premiery, cena stopniowo spadała, w listopadzie osiągając 2599 złotych. Przed Black Friday była chwilowa podwyżka cen do 2799 złotych, żeby w Święto Zakupów móc powiedzieć, że cena spadła o 300 złotych, do 2499 złotych. Przed świętami można było kupić telewizor drożej niż w trakcie wcześniejszych promocji, gdyż za 2699 złotych. Dopiero w nowym roku cena delikatnie spadła do 2599 złotych i aktualnie kosztuje 100 złotych więcej, niż podczas Black Friday. 

Podsumowanie

W nowym roku ceny są wyższe, niż w okresie przedświątecznym lub podczas promocji na Black Friday. W większości produktów zauważalny jest znaczny spadek cen po premierze, czasami nawet o 25 procent. Warto więc poczekać, gdyż początkowo elektronika bardzo szybko tanieje. Co ciekawe, w przypadku telewizorów nie możemy spodziewać się spektakularnych promocji, gdyż na Black Friday największa obniżka wynosiła maksymalnie 200 złotych, czyli mniej niż 10 procent ceny standardowej.

 technologia i rozrywka