Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Jak wydłużyc żywotność smartfona? [część 2]

Andrzej Kania
Opublikowano

W poprzedniej części poradnika Jak wydłużyć żywotność smartfona? zakończyliśmy na przyapdku jego zalania. Po wyschnięciu urządzenia umieść go w hermetycznej torebce wypełnionej ryżem. Torba powinna być szczelna, aby ryż wchłaniał wilgoć z huawei nova 9, a nie z powietrza. Pozostaw smartfon w woreczku ryżu na co najmniej 48 godzin przed próbą uruchomienia. Nigdy nie używaj suszarki do włosów ani innego urządzenia grzewczego do suszenia aparatu, ponieważ może to spowodować uszkodzenie jego wewnętrznych elementów.

Bateria w smartfonie jest numerem jeden. Nowoczesne akumulatory są zaprojektowane na około tysiąc cykli ładowania. Jednak cykl ładowania nie odpowiada jednorazowemu i krótkotrwałemu podłączeniu, ale pełnemu naładowaniu. Jeśli ładujesz smartfon od 50 do 100 procent dwa razy, jest to matematycznie jedynie jeden cykl. Jeśli Twój smartfon musi być codziennie w pełni ładowany, matematycznie 1000 cykli jest już osiąganych po 2 latach i 8 miesiącach użytkowania. Nie oznacza to jednak wcale, że bateria ulegnie zepsuciu dokładnie po 1000 cykli ładowania, ale zacznie sukcesywnie, w niektórych przypadkach wolniej, w niektórych szybciej, tracic swoje właściwości.

Aby oszczędzać baterię huawei nova 9, należy postępować zgodnie z kilkoma wskazówkami dotyczącymi prawidłowego ładowania. PZużyta bateria jest nie tylko zauważalna w czasie pracy smartfona, ale może również spowalniać, czasem nawet znacznie, smartfon w jego działaniu.

Kupno nowego smartfona z nową baterią nie zawsze jest opłacalne, w smartfonach z wyższej półki można rozważyć wymianę baterii w specjalistycznym serwisie, ale to również nie będzie mały koszt - nawet kilkuset złotych.

Jak wydłużyc działanie baterii

Baterie mogą zwykle osiągnąć dłuższą żywotność po zastosowaniu zaledwie kilku trików. 

Baterie do telefonów komórkowych mają ograniczoną żywotność - a jest to szczególnie irytujące w przypadku smartfonów wyposażonych we wbudowaną baterię, kiedy nie możemy po prostu, tak jak kiedyś, wyjąć zużytej baterii i wymienic ją na noa samodzielnie w kilka chwil. Dlatego magazyny energii należy traktować tak samo ostrożnie, jak drogie urządzenia końcowe, w których się znajdują. Komfortowa temperatura baterii litowo-jonowej, często używanej w telefonach komórkowych i smartfonach, to ok. 20 stopni Celsjusza. Znacznie wyższe lub niższe temperatury mogą wpływać na wydajność akumulatora. Więcej na ten temat możesz przeczytać w naszych poradnikach dotyczących obsługi telefonów komórkowych i baterii zimą i latem.

Niewłaściwe ładowanie lub wpływy mechaniczne mogą również wpływać na baterię telefonu komórkowego. Właściwe obchodzenie się i właściwe przechowywanie baterii telefonu komórkowego może zatem znacznie zwiększyć żywotność urządzenia do magazynowania energii. Na co należy wobec tego zwrócić szczególną uwagę?

  • Spróbuj zmniejszyć całkowitą liczbę cykli ładowania.
  • Bateria powinna być przechowywana raczej w chłodniejszym niż cieplejszym miejscu i należy unikać naprawdę wysokich temperatur
  • Nigdy nie wystawiaj baterii ani urządzenia na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, szczególnie latem
  • Unikaj naprężeń mechanicznych
  • Chroń urządzenie przed upadkiem, ponieważ może to uszkodzić baterię
  • Ładuj baterię wolniej, używaj szybkiej ładowarki tylko w razie potrzeby
  • W przypadku akumulatorów litowo-jonowych używanych obecnie w telefonach komórkowych, długoletnia wskazówka dotycząca baterii nie ma zastosowania: Aby utrzymać baterię, nie należy całkowicie rozładowywać jej przed podłączeniem telefonu komórkowego do sieci. Wręcz przeciwnie: jeszcze lepiej zostawić w akumulatorze resztki energii i np. naładować go tylko do 80 procent, czyli tylko trochę doładować.

 technologia i rozrywka