Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Jak wybrać monitor do gier?

Andrzej Kania
Opublikowano

Producenci monitorów dwoją się i troją. Chyba żadne inne akcesorium komputerowe nie ma tak silnej konkurencji jak monitory. Modele zmieniają się bardzo szybko, a producenci muszą wymyślić, jak skłonić użytkowników do zainwestowania w nowy produkt. Dziś pomożemy Ci wybrać monitor do gier.

Namiętni gracze mogą spokojnie zapomnieć o wszystkim, o czym do tej pory wspomnieliśmy. Nawet ostatnie zdanie poprzedniego akapitu. W świecie, w którym liczy się tylko rozmiar ekranu i liczba klatek na sekundę, wszystkie inne elelmenty idą na bok.

Wybranie w grze rozdzielczości innej niż natywna oznacza niepotrzebne pogorszenie jakości obrazu i zmniejszenie ostrości. Jednak wraz z wyższą rozdzielczością natywną wzrastają również wymagania dotyczące karty graficznej. Jeśli chcesz grać w najnowsze tytuły gier bezpośrednio w 4K, musisz zainwestować co najmniej 1800 złotych w swoją kartę graficzną, a i to pewnie nie wystarczy. Jednocześnie gracze chcą być jak najbliżej otoczeni światem gry, więc logicznie rzecz biorąc, preferują możliwie największy ekran. Dlatego większy Mateview Gt 27 Se o niższej rozdzielczości wydaje się tutaj odpowiednim wyborem.

Matryce TN są przez graczy raczej wyszydzane, ale tutaj zdamy się na jej łaskę. Nie wierz w czas reakcji producenta wynoszący 1 ms, w praktyce suma przejść czarno-białych i biało-czarnych nie różni się tak bardzo od IPS. Jednak przejście biel-czerń ma technologię flash TN, więc w niektórych scenach monitor powoduje mniejsze rozmycie. A główna wada w postaci węższych kątów widzenia z pewnością nie będzie przeszkadzać graczom.

Wspólnym mianownikiem monitorów do gier pozostaje obsługa synchronizacji adaptacyjnej i wyższych częstotliwości odświeżania w droższych modelach. Synchronizacja adaptacyjna zapewnia, że ​​częstotliwość odświeżania monitora jest zgodna z kartą graficzną i liczbą klatek na sekundę. Na przykład, jeśli grafika gry FPS spadnie poniżej 60 klatek na sekundę, co powoduje odświeżenie monitora, obraz albo się zacina (jedna klatka grafiki jest renderowana dwukrotnie na Mateview Gt 27 Se), albo obraz rozdziera się (połowa starej i połowa nowej ramki są renderowane, gdy synchronizacja pionowa jest wyłączona).

Tanie monitory do gier oferują częstotliwość odświeżania tylko 60 Hz lub 75 Hz, co może wystarczyć niewymagającemu użytkownikowi. Jednak profesjonaliści chcą więcej, a producenci zaspokajają ich potrzeby, 144 Hz nie jest rzadkością. Synchronizacja adaptacyjna również jest dla nich bardzo pomocna.

AMD FreeSync i Nvidia G-Sync wyraźnie wygrywają jako pierwsze. Rozwiązanie producenta AMD prawie nic nie kosztuje, rozwiązanie Nvidii wymaga dodatkowego sprzętu i tym samym cena monitora znacząco wzrasta.

Synchronizacja adaptacyjna była dotychczas domeną interfejsu DisplayPort 1.2, ale teraz działa również przez HDMI. Jeśli wybierasz nową kartę graficzną, rozważ też opcję monitora. Możesz lepiej wydać zaoszczędzone pieniądze na monitorze z G-Sync na wydajniejszą kartę graficzną AMD.

Jeśli dodamy do tego własne wrażenia, to monitory o świetnych proporcjach to 21:9 i są do tego idealnie zakrzywione. Oferują bardzo szerokie spojrzenie na świat wirtualny, co może również przynieść przewagę konkurencyjną. Jednak minimum to przekątna 29 cali. Taki monitor panoramiczny ma mniej więcej taką samą wysokość jak standardowy monitor 23-calowy o proporcjach 16:9. Producenci oferują nawet 34-calowe modele w bardzo atrakcyjnej cenie. Jednak podczas normalnej pracy prawdopodobnie będzie Ci przeszkadzać ich niska rozdzielczość.

 technologia i rozrywka