Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Jak wybrać laptopa?

Andrzej Kania
Opublikowano

Wybór odpowiedniego laptopa jest bardzo indywidualny i rządzi się przede wszystkim naszymi wymaganiami oraz akceptowaną przez nas ceną w stosunku do celu, jaki chcemy osiągnąć. Niezbędne jest również uwzględnienie kilku znanych porad dotyczących tych kryteriów; jeśli będziesz ich przestrzegać, dostaniesz laptop, który będzie ci dobrze służyć i, być może, sprawi nawet, że będziesz szczęśliwy. Chociaż oferta laptopów jest naprawdę szeroka, nie martw się. Tutaj dowiesz się wszystkiego, co ważne.

Główne parametry
Laptop jest urządzeniem przenośnym, chociaż w większości przypadków stał się pełnoprawnym zamiennikiem komputerów stacjonarnych większości użytkowników i często przenosi się jedynie z pokoju do pokoju. Możesz go mieć przy sobie wszędzie. Koszty związane z tą mobilnością to generalnie niższa wydajność, niż w przypadku komputera stacjonarnego, co jednak nie stanowi ograniczenia w przypadku większości czynności wykonywanych na dzisiejszych laptopach. Czym więc szczególnie powinniśmy się zainteresować przy wyborze laptopa? Najpierw musimy zastanowić się, jak dużego laptopa potrzebujemy. Wiąże się z tym rozmiar ekranu i waga urządzenia, co należy wziąć pod uwagę, jako jeden z głównych aspektów.

  • Dom, biuro, szkoła: laptop o przekątnej od 15 do 16 cali (zwykle 15,4 lub 15,6 cala) jest idealny dla Ciebie, zastępuje komputer stacjonarny i nadal jest wystarczająco wygodny, aby go nosić (to około 2,5 kg). Rozdzielczość ekranu LCD w tych laptopach to w większości przypadków 1366x768 px.
  • Zawsze w ruchu: jeśli stale masz przy sobie laptopa, dobrym pomysłem jest wybór między 14-calowymi, 13-calowymi, lepszymi laptopami lub rozważenie mininotebooka, który nie jest idealny do pracy. Mini notebooki, ew. netbooki są szczególnie przydatne w podróży, kiedy potrzebujesz mieć pod ręką swoje dane i multimedia, w tym dostęp do Internetu.

Podzespoły
Moment w którym podejmujesz decyzję, jak duży, ewentualnie mały laptop, którego potrzebujesz i ile chcesz zainwestować to dopiero początek. Teraz musisz wybrać inne parametry i ich porównanie pomiędzy poszczególnymi laptopami w danej kategorii cenowej. Są to głównie procesor (CPU), pamięć, karta graficzna, dysk twardy, interfejs i oprogramowanie.

  • Procesor — mózg naszego komputera: W przypadku notebooków domowych, biurowych lub do nauki, dwurdzeniowe procesory Intel i AMD zapewniają wystarczającą wydajność na tym samym poziomie — wybór marki zazwyczaj nie jest tak ważny. Zamiast tego zwracaj szczególną uwagę na pamięć. W tej samej kategorii cenowej można znaleźć przede wszystkim nowe laptopy wyposażone w 2 GB pamięci RAM, ale także 4 GB RAM i więcej, co jest znaczącą różnicą. Jeśli chodzi o pamięć operacyjną, obejrzyj też na jakiej częstotliwości pracuje i czy jest to pamięć DDR3, a nie starszy typ DDR2, który wciąż pojawia się tu i tam. Oczywiście im wyższa częstotliwość pamięci, tym lepiej. Obecnie powinieneś wybrać laptopa wyposażonego w częstotliwość pamięci co najmniej 1066 MHz. Ogólnie rzecz biorąc, im wyższa pojemność i częstotliwość pamięci, tym lepiej, więc szczególnie na to zwracaj uwagę.
  • Karta graficzna: w przypadku tańszych laptopów karta graficzna jest zintegrowana w większości przypadków, w innych przypadkach samodzielna, dla mocniejszych i droższych urządzeń. Jeśli nie chcesz grać w wymagające gry i ciężej pracować z grafiką, zintegrowana karta graficzna nie będzie stanowić problemu i jest bardziej energooszczędna, co oznacza dłuższy czas pracy na samej baterii.
  • Dysk twardy — miejsce na dane: Dysk twardy jest ważny. Im większa pojemność, tym lepiej, ale... Nie należy iść na kompromis w kwestii pojemności dysku, na przykład przez zmniejszenie pamięci RAM. Jeśli znajdziesz dwa prawie identyczne nowe laptopy i jeden będzie miał więcej pamięci RAM, niż pojemności dysku, wybierz ten z większą pamięcią RAM. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli pracujesz z dużą ilością danych, jeden dysk systemowy nigdy nie będzie wystarczająco duży, a różnica w cenie jest raczej znikoma. Ponadto możesz przechowywać swoje dane na nośnikach optycznych lub urządzeniach zewnętrznych. A zwłaszcza dzisiaj, wszystko jest obecnie tak naprawdę dostępne w chmurze. Przy wyborze dysku wybieraj już raczej SSD, niż starsze wersje dysków HDD.
  • Interfejs, komunikacja i multimedia: USB, za pomocą którego podłączysz prawie wszystko do swojego laptopa, to oczywistość. W urządzeniu powinny być co najmniej 3 takie gniazda. Ich brak można łatwo rozwiązać za pomocą huba. Zdecydowanie powinieneś wybrac również modele z wyjściem HDMI w swoim nowym laptopie, aby łatwo połączyć się na przykład z telewizorem, aparatem lub aparatem cyfrowym, czy projektorem. sprawdź także kamerę internetową, jeśli planujesz z niej korzystać, np. do udziału w spotkaniach i konferencjach online, tak przecież popularnych w czasach pandemii. 

 technologia i rozrywka