Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site
Zagraj w prawie 9 tysięcy gier z Commodore 64 online [Emulacja]
Zagraj w prawie 9 tysięcy gier z Commodore 64 online [Emulacja]
  • Retro
  • Posted

Zagraj w prawie 9 tysięcy gier z Commodore 64 online [Emulacja]

Biblioteka Archive.org wzbogaciła się o prawie 9 tysięcy pozycji gier znanych z najpopularniejszego komputera świata, Commodore 64.

Sprzęt i gry retro ostatnimi czasy zdobywają co raz to większą popularność. Widać to chociażby na przykładzie popytu na projekty takie jak NES Classic czy Armiga. Źródeł takiego stanu rzeczy należy upatrywać w pokoleniu graczy lat 80. Dziś to dorośli ludzie, wchodzący niejednokrotnie w tak zwany kryzys wieku średniego i chcący przypomnieć sobie cudowne chwile dzieciństwa grając w największe hity tamtego okresu. Nie o psychologicznych aspektach popularności retro chcę tutaj pisać a kwestiach sprzętowych. Nie trzeba przecież posiadać Atari by zagrać w River Raid, Commodore 64 by odpalić ulubiony Goal! czy Amigi, aby rozegrać sezon w Sensible Soccer. Wszystko to można uzyskać za pomocą emulatorów. I właśnie o tym będzie kilka kolejnych tekstów z cyklu Emulacja na moim blogu.

Zobacz także: Emulacja Amigi

Archive.org to internetowa biblioteka archiwalnego oprogramowania, którego można użyć bezpośrednio na stronie. Serwis oferował dotąd software znany z systemów Ms-Dos czy Apple II. Teraz bezpośrednio w przeglądarce internetowej możecie uruchomić prawie 15 tysięcy programów znanych z Commodore 64, w tym prawie 9 tysięcy gier, które, jeśli macie około 30 lat, z pewnością pamiętacie z dzieciństwa.

Archive.org jest więc emulatorem online. Do jego użycia nie potrzebujecie żadnego dodatkowego oprogramowania. Wszystkie niezbędne procesy odbywają się w przeglądarce internetowej. Wszystko co musicie wiedzieć czy pamiętać yo kilka klawiszy za pomocą których będziecie sterować postaciami w grze lub samą grą. I tak do ustawień emulatora przechodzimy klawiszem f12. W celu ustawienia pasujących nam klawiszy przechodzimy do ustawień Machine settings, następnie Joystick settings i Define keysets. Musicie ustawić (keyset 1) każdy kierunek poruszania postacią pod osobnym przyciskiem, ustanowić także jeden klawisz dla fire - warto przypomnieć w tym miejscu, że spacja w grze służy jako pauza, więc nie wybierajcie tego klawisza. Po ustawieniu klawiszy przechodzimy do Joystick device 1 i ustawiamy wybrany wcześniej zestaw klawiszy keyset 1. Jeżeli macie do swojego komputera podłączony jakiś pad lub inne urządzenie sterujące także możecie używać go do gry. Wtedy zamiast Define keyset użyjcie opcji Joystick 1 mapping, a reszta procedury jest podobna.

Miłej zabawy.