Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site
Przez 30 lat Amiga sterowała ogrzewaniem i klimatyzacją 19 szkół w USA
Przez 30 lat Amiga sterowała ogrzewaniem i klimatyzacją 19 szkół w USA
  • Retro
  • Opublikowano

Przez 30 lat Amiga sterowała ogrzewaniem i klimatyzacją 19 szkół w USA

W Grand Rapids, w Stanach Zjednoczonych, Amiga kontrolowała system ogrzewania i klimatyzacji przez 30 lat. Bez przerwy. Bez wyłączania.

Amiga zastąpiła komputery wielkości szafy sterujące ogrzewaniem i systemem klimatyzacji w sieci szkół w Grand Rapids w Stanach Zjednoczonych w latach 80 ubiegłego wieku. Zainstalowany wtedy sprzęt pracował bez przerwy niemal przez 30 lat, do momentu uzyskania stosowanej dotacji na jego wymianę dopiero w 2015 roku. Przedstawiciele GRPS (Grand Rapids Public Schools) twierdzą, że wcześniejsze dotacje rozchodziły się na pilniejsze potrzeby, a Amigi... cóż, one wciąż działały, więc nie były brane pod uwagę.

Przedstawiciel GRPS, Tim Hopkins, w 2015 roku tłumaczył, jakie zadania wykonuje sprzęt, który swoją premierę miał w 1987 roku.

Cały system, kontroluje pracę bojlerów, wiatraków, pomp, monitoruje temperaturę, itd. Dziś trudno już znaleźć części, jeśli coś się zepsuje. Dodatkowo, cały system wykorzystuje do komunikacji częstotliwości radiowe, typowe dla sprzętu Commodore i modemu 1200 bit. Kiedy chcemy dokonać jakiejś konfiguracji ogłaszamy wyłączanie radiostacji do 15 minut, ponieważ częstotliwości radia i systemu kontroli ogrzewania i klimatyzacji interferują ze sobą.

Programowaniem całego systemu w latach 80. w Grand Rapids zajmował się ówczesny uczeń Kentwood High School. Co ciekawe, ilekroć pojawia się jakiś problem, GRPS zwraca się od 30 lat o pomoc do tego samego człowieka, który wciąż mieszka w okolicy. To się nazywa oddanie.

Czy ktoś wyobraża sobie, że dzisiejsze komputery pracują 30 lat bez przerwy? Nie sądzę.