Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Microsoft kupił ZeniMax Media

Michał Miśko
Opublikowano

Małe trzęsienie ziemi w branży gier wideo. Microsoft przejmuje ZeniMax Media. 

Jeśli nazwa ZeniMax Media nic wam nie mówi, to z pewnością mówią wam wiele nazwy takie jak Bethesda, id Software i Machine Games. A to właśnie ZeniMax Media jest spółką, która, do niedawna, była właścicielem wszystkich tych podmiotów. Do niedawna, bo ZeniMax jest już w rękach Microsoftu. Transakcja przejęcia założonej w 1999 roku spółki to 7,5 miliarda dolarów. Microsoft, przynajmniej w ostatnich dniach, już nie bije Sony - oni kopią już lecącego.

Doom to jedna z gier, które wywarły największy wpływ na historię branży. Stworzony przez id Software marka do wczoraj należała do Bethesdy. Dziś Doom jest w rękach Microsoftu

Łącznie, wraz z nabyciem ZeniMax, Microsoft nabył aż dziewięć podmiotów. Są to Alpha Dog, Arkane, Bethesda Game Studios, Bethesda Softworks, id Software, MachineGames, Roundhouse Studios, Tango Gameworks oraz ZeniMax Online Studios. 7,5 miliarda dolarów to druga pod względem wysokości transakcji kwota w historii branży gier. W 2016 roku Tencent zakupem SuperCell ustanowiło na tym polu rekord w kwocie 8,6 miliarda dolarów.

Zakup Bethesdy pozwolił Microsoftowi złożyć u stóp nowego Xboxa takie tytuły i marki jak The Elder Scrolls, Fallout, Wolfenstein, DOOM, Dishonored, Quake czy Starfield. Co powie Sony? Sony w tym momencie może mieć problem z pojawieniem się takich nowych tytułów na PS5 jak Starfield i Elder Scrolls 6. Inne tytuły wymienionych studiów będą również pojawiać się na Game Pass w cenie abonamentu. Posiadacze Playstation za wszystkie tytuły będą musieli płacić pełną cenę. Wszystko wskazuje także na to, że Microsoft i Xbox nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Z pewnością w Tokio jest teraz bardzo gorąco.

A na koniec smaczek. Poniżej wideo promocyjne Microsoftu z konferencji deweloperów w 1995 roku na której Bill Gates w dość osobliwy sposób promuje najnowszy system swojej firmy i jego możliwości oparte na DirectX.