Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Po 35 latach dojdzie do reedycji pierwszej, polskiej gry komputerowej

  • Gaming
  • Opublikowano

Podobnie jak 35 lat temu pierwsza polska gra komputerowa wydana zostanie na... kasecie magnetofonowej.

Puszka Pandory uznawana jest za pierwszą polską grę komputerową. Stworzył ją w roku 1986 Marcin Borkowski na komputer ZX Spectrum 48k. W latach 1988–1992 pracował w czasopiśmie Bajtek, następnie przez cztery lata pełnił funkcję redaktora naczelnego kultowego magazynu Top Secret. Na jego łamach posługiwał się szeregiem pseudonimów, takich jak Borek, Robaquez, Brat Marcin, Kopalny, Profesor Dżemik i Naczelny, co miało na celu ukrycie braków personalnych w redakcji i sprawienie wrażenia, że autorów jest więcej niż w rzeczywistości. W latach 1997–1999 współpracował w magazynem Gambler. Aktualnie jest felietonistą i współpracownikiem magazynu PIXEL od samego momentu jego powstania w lutym 2015 r., w roku 2016 ukazał się jego debiut literacki, powieść „Odwlekane porządki”.

Fabuła Puszki Pandory była inspirowana opowiadaniem Głowa Kasandry Marka Baranieckiego opublikowanego na łamach magazynu Fantastyka (za którą autor otrzymał w 1985 roku Nagrodę im. Janusza A. Zajdla dla najlepszej polskiej powieści).

Trzecia wojna światowa zniszczyła świat, a w Ameryce Południowej powstaje nowa cywilizacja. Wszystkim jednak zagraża wybudowany przez jedno z małych państw atomowy system rakietowy. Jesteś agentem specjalnym, którego zadaniem jest jego rozbrojenie... Gra zdobyła dużą popularność po pojawieniu się na giełdach gier, doczekała się recenzji w piśmie „Bajtek” autorstwa samego Borkowskiego (ukrywał się pod pseudonimem Karol Mirowski. Uznał on grę za „całkiem udaną” i wciągającą, jednakże dostrzegł w niej również wady, takie jak ubogi zestaw komend, niezbyt dopracowany scenariusz czy niemożność zapisania stanu gry. Puszka Pandory była pierwszą grą komputerową autorstwa Polaka, którą sprzedawano w Polsce i która doczekała się recenzji w polskim piśmie.

Puszka Pandory AD 2020 to wyjątkowa reedycja gry. Zostanie wydana podobnie jak 35 lat temu na kasecie magnetofonowej, w zestawie m .in. z instrukcją, od nowa stworzoną mapą w formacie A3 i oryginalnym opowiadaniem Głowa Kasandry Marka Baranieckiego oraz zbiorem felietonów Marcina Borkowskiego! Całość będzie opakowana w gustowną puszkę. Powstaną również limitowane edycje kolekcjonerskie, które przekazane zostaną na cele charytatywne (np. WOŚP). Projekt zapoczątkuje crowdfundingowa akcja pod adresem www.wspieram.to/puszkapandory, która ruszyła 27 listopada.

To wyjątkowa edycja kolekcjonerska i jednocześnie hołd oddany pionierom polskiego gamedevu.

Za projekt odpowiada wydawca magazynów  PIXEL i PSX Extreme oraz serwisu PIXELPOST.PL, organizator corocznych wydarzeń: Festiwalu Gier Pixel Heaven oraz targów Gamedev & Creative Careers Expo.