Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Dziś Międzynarodowy Dzień Mario

Michał Miśko
Opublikowano

10 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Mario.

Międzynarodowa społeczność graczy każdego roku, 10 marca, obchodzi Dzień Mario. Skąd to się wzięło? Data 10 marca napisana w sposób Mar10 graficznie przypomina imię popularnej postaci z gier. Fani elektronicznej rozrywki uznali więc, że to idealna data do corocznych obchodów. Dzień Mario obchodzony jest od mniej więcej dekady, ale nikt tak naprawdę nie wie kto wpadł na ten pomysł. Pomysł nie wyszedł jednak od samego Nintendo, które jednak w 2016 roku zdecydowało, że oficjalnie uzna obchodzony przez fanów Mario Day i włączy go do swojego kalendarza.

Postać Mario debiutowała w 1981 roku w grze Donkey Kong. Na początku lat 80. ubiegłego wieku Nintendo (powstałe w 1888) bezskutecznie próbowało uzyskać prawa licencyjne do postaci Popeya. Japończycy na bazie rywalizacji marynarza o dobrym sercu z Bluto stworzyli więc własne postaci, nazywając je Donkey Kong i Jumpman. Donkey Kong, który był głównym przeciwnikiem w grze, był gorylem. Gracz wcielał się z kolei w postać Jumpmana. Wkrótce jednak zmieniono jego imię na Mario. Postać ta stała się tak popularna, że Nintendo postanowiło użyć go w innych swoich grach. Od tego momentu popularność sympatycznego hydraulika jedynie rosła.

Jedną z najbardziej popularnych iteracji Mario było wydane na NES Super Mario 3, które jest również jedną z najbardziej kasowych gier wszechczasów (podobnie zresztą jak wspomniany Donkey Kong oraz pierwsze Super Mario Bros. z 1985 roku). Gier z Mario w roli głównej sprzedało się na świecie ponad 600 milionów kopii. Dzisiaj Mario jest znanym każdemu hydraulikiem. Pierwotnie jednak postać Mario była... stolarzem. Wiele osób przez lata zastanawiało się również jak Mario ma na nazwisko. Nintendo utrzymywało, że Mario i Luigi nie mają nazwisk, ale w trakcie 30. lecia powstania Mario (2015 rok) Shigeru Miyamoto wyjawił, że pełne imię i nazwisko Mario brzmi... Mario Mario. Jego brat Luigi to z kolei Luigi Mario. I wszystko jasne.