Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Wszystkie gry Ennio Morricone

Wszystkie gry Ennio Morricone
Ennio Morricone Zdjęcie autorstwa Nicolasa Guerina

Zmarły dziś Ennio Morricone pozostawił po sobie niesamowitą spuściznę utworów muzycznych, które głównie ubarwiały obrazy filmowe. Niektóre jednak były także częścią świata gier wideo. Oto lista tytułów gier w których wykorzystano kunszt włoskiego kompozytora.

Włoski kompozytor i dyrygent, Ennio Morricone, zmarł dziś w Rzymie w wieku 91 lat. Morricone napisał muzykę do ponad 500 filmów. Ponad 70 z nich zdobyło prestiżowe nagrody w kategoriach związanych z muzyką filmową. Był również laureatem Oscara za muzykę do filmu The Hatefull Eight w 2016 roku. Jego utwór główny do filmu Dobry, Zły i Brzydki uważany jest za najbardziej wpływową ścieżkę dźwiękową w historii kina. Niektóre utwory włoskiego kompozytora wykorzystano również w grach wideo.

Cogans Run

Raczej mało znana gra z 1987 roku na Amigę. Nieco podobna do Impossible Mission, dwuwymiarowa gra platformowa w której gracz wciela się w rolę agenta usiłującego przejąć kontrolę nad głównym komputerem w kompleksie pełnym teleportów, wind, dźwigni, przycisków i wrogich mu robotów. W momencie śmierci głównego bohatera gracz słyszy muzykę, która składa się z sampli pochodzących z filmu Pewnego razu na dzikim zachodzie z 1968 roku do którego muzykę napisał właśnie Ennio Morricone.

Dark watch

Dark watch to gra z 2005 roku wydana na Playstation 2 oraz Xbox Classic z gatunku fps. Gra osadzona jest w realiach dzikiego zachodu, ale występują w niej postaci nadprzyrodzone. Zadaniem gracza, jako członka starożytnej organizacji Darkwatch, jest przedarcie się przez nie wszystkie i ostatecznie zabicie władcy wampirów, Lazarusa. W grze wykorzystano główny motyw muzyczny skomponowany przez Ennio Morricone dla filmu Dobry, Zły i Brzydki.

Alfa Romeo Racing Italiano

Gra mająca swoją premierę w 2005 roku. Została wydana na konsole PS 2, PS 3, Xbox Classic oraz pecety. W grze wykorzystano utwory Morricone, które skomponował głównie do westernów z lat 60. i 70.

The crazed chicken

Wydana na PC gra przygodowa z 2006 roku w której gracz wciela się w postać kurczaka Mike'a. Autorem gry jest Krzysztof Dobrzyniecki, a autorem grafiki Jacek Dobrzyniecki. W grze wykorzystano muzykę skomponowaną przez Ennio Morricone do filmu Dobry, Zły i Brzydki.

Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots

Serii MGS przedstawiać chyba nikomu nie trzeba. Czwarta część gry stworzonej przez Hideo Kojime pochodzi z 2008 roku i została wydana na Sony Playstation 3. W napisach końcowych wykorzystano utwór Ennio Morricone skomponowany do filmu Sacco E Vanzetti.

Endless Ocean: Blue world

Wydana w 2009 na Wii gra będąca symulacją nurką poszukującego skarbów. W grze wykorzystano słynny utwór Morricone pt. Nella Fatasia z filmu Misja.

Blur

Wyścigi samochodowe z 2010 roku, dostępne na platformach PS 3, Xbox 360 i pecety. W ścieżce dźwiękowej gry wykorzystano utwór Ennio Morricone L'Estasi Dell'Oro skomponowany do filmu Sergio Leone z 1966 roku Dobry, Zły i Brzydki.

Metal Gear Solid 5: Ground Zeroes

Hideo Kojima w piątej odsłonie MGS po raz kolejny sięga po twórczość włoskiego kompozytora. W grze (Ps 3, PS 4, Xbox 360, Xbox One, PC) z 2014 roku, prologu do The Phantom Pain, wykorzystano utwór Here's to you z wspominanego już obrazu Sacco E Vanzetti.