Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Michael Keaton znów będzie Batmanem

Michał Miśko
Opublikowano
Michael Keaton znów będzie Batmanem
Michael Keaton w roli Batmana w filmie z 1989 roku

Michael Keaton potwierdził, że wróci do roli Batmana. Keaton po raz pierwszy został mrocznym rycerzem w 1989 roku. W 2022 w tę rolę wcieli się w filmie The Flash.

Dziś rozpoczęły się zdjęcia do filmu The Flash, który wreszcie wszedł w fazę produkcji, po wielu perturbacjach i zmianach terminów. Reżyserem obrazu z Ezra Millerem w roli tytułowej jest znany z It, Andy Muschietti. W obsadzie filmu znaleźli się również Michael Keaton oraz Ben Affleck. Dla Afflecka ma być to trzeci raz w który wciela się w postać mściciela z Gotham - po Batman v Superman i Lidze Sprawiedliwości. Dla Keatona z kolei, który w tym roku skończy 70 lat, będzie to powrót do roli Bruce Wayne'a aka Batman po raz pierwszy od 1992 roku. Ale, jak to, dwóch Batmanów, spytacie? Otóż dwóch. Fabuła filmu o najszybszym człowieku na świecie ma bowiem skupiać się na podróżach w różnych, alternatywnych światach w których, jak wynika z obsady, spotykać będzie innych superbohaterów, w tym Batmanów - co najmniej dwóch.

Michael Keaton i stworzony przez niego Batman w filmie Tima Burtona z 1989 roku, a następnie kontynuacji z roku 1992, do dziś pozostaje jedną z najlepszych wizji tej postaci, które zagościły na ekranach kin. Jednak nie zawsze tak było. W chwili ogłoszenia obsadzenia Keatona w roli Bruce'a Wayne'a, który, kiedy trzeba, staje się bezwględnym pogromcą przestępców, do Warnera wpłynęła petycja fanów komiksów pod którą podpisało się 50 tysięcy osób. Żądali oni, aby nie obsadzać w tej roli aktora, który do tej pory kojarzony był jedynie z rolami komediowymi. Producenci oraz reżyser nie ugięli się jednak pod presją fanów. I bardzo dobrze, bo Keaton odegrał swoją rolę w sposób koncertowy. 

W filmie Tima Burtona, około 6 minuty, Michaelem Keaton w roli Batmana wypowiada słynną już dziś kwestię I'm Batman. Była to inicjatywa własna aktora, ponieważ według scenariusza powinien powiedzieć I am the night. Keaton na planie wpadł również na pomysł, że wcielając się w Batmana obniżał będzie głos, uznając, że jego postać w normalnym życiu możnaby zbyt łatwo rozpoznać. Obniżanie głosu Batmanowi zostało później wykorzystane w innych filmach, serialach i grach wideo. Batman z 89 roku miał budżet 35 milionów dolarów. Zarobił na całym świecie ponad 411 milionów dolarów (128. miejsce na liście najlepiej zarabiających filmów w historii). Produkcja zwróciła się już z nawiązką w trakcie weekendu otwarcia. W roku 1992 Keaton powrócił do roli człowieka nietoperza w obrazie Batman Returns. Za kamerą ponownie stanął Tim Burton. Dla Keatona rola Batmana nie była jedyną rolą komiksowej postaci. W 2017 roku w Spider-Man: Homecoming Keaton wcielił się w rolę Vulture'a (Sępa), złoczyńcę, przeciwnika Spider-Mana.

Powrót aktorów do swoich znanych ról stał się obecnie dość mocnym trendem. Keaton, ku uciesze wielu fanów, ponownie założy kostium Batmana (pomimo swoich 70 lat) i z pewnością spisze się świetnie - być może nawet tym razem będzie w nim cokolwiek słyszał (w kostiumie z filmu z 1989 roku Keaton nie słyszał nic). Strój Batmana przywdzieje równiez Affleck, który przez wielu uważany jest za jednego z najlepszych filmowych nietoperzy, a przez innych za jednego z najgorszych. W ostatnim czasie krążyły również plotki o powrocie do roli Spider-Mana Tobey Maguire'a i Andrew Garfielda, ale póki co nie zostały ona w żaden sposób potwierdzone. Potwierdzony za to został powrót Alfreda Moliny do roli Dr Octopusa, przeciwnika Spider-Mana. Molina zagrał już tę postać w 2002 roku w filmie Spider-Man 2.