Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Uzależnienie od gier wideo może być uznane za chorobę psychiczną

Michał Miśko
Opublikowano
Uzależnienie od gier wideo może być uznane za chorobę psychiczną
Uzależnienie od gier wideo może być uznane za chorobę psychiczną

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ma zamiar dodać do listy chorób psychicznych uzależnienie od gier wideo. Zdaniem ekspertów WHO znacznie uzależnienie od elektronicznej rozrywki może doprowadzić nawet, w ekstremalnych przypadkach, do przedwczesnego zgonu.

Światowa Organizacja Zdrowia w przyszłorocznej Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD) ma zamiar uznać uzależnienie od gier wideo za jedną z chorób psychicznych. Najbardziej narażoną grupą tego typu schorzeniem mają być, według ekspertów Organizacji, trzydziestolatkowie. Wielogodzinne, czy nawet wielodniowe sesje gamingowe mogą prowadzić do przemęczenia organizmu, wyczerpania i kłopotów z sercem, wskutek czego może dojść nawet do zgonu. Z "lżejszych" objawów przebywania w wirtualnym świecie eksperci wskazują zatracenie poczucia rzeczywistości i wzrost poziomu agresji, a w konsekwencji izolację. Według badań Consumer Insights w Polsce liczba graczy szacowana jest na 16 milionów, co czyni z  nas 23. rynek na świecie. Przychody deweloperów z polskich graczy szacowane są na około 490 milionów dolarów. Ponad 60 procent polskich graczy to mężczyźni, a największą grupą spośród nich, bo aż 30 procent, to Polacy w wieku 21 - 35 lat. Sporą grupę (15 procent) jednak stanowią także chłopcy w wieku 10 - 20 lat.

 Decyzja WHO ma jednak także przeciwników. Ci twierdzą, że zaproponowana przez Organizację definicja nowej jednostki chorobowej zdrowia psychicznego jest zbyt ogólna i niejasna. Przedstawiciele Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychiatrów wskazują, że WHO musi w swojej diagnozie i definicji postawić jasną granicę pomiędzy osobami, które po prostu dużo grają, a tymi, które mają z tym wyraźny problem. Nie jest metodą stygmatyzowanie gier jako takich.

Temat uzależnienia od gier wideo jest prawie tak stary, jak sam przemysł elektronicznej rozrywki i ma dobrze ponad 30 lat. W ostatnich latach temat ten wciąż wzrasta na sile, bo i przemysł gier wideo przestał być traktowany wyłącznie jak ciekawostka. Nikogo nie dziwią już rządowe wsparcia dla twórców gier w Europie zachodniej czy Stanach Zjednoczonych. Według prognoz Newzoo rynek gier komputerowych w 2017 roku ma urosnąć do wartości około 109 miliardów dolarów, z czego ponad 40 procent tego tortu należeć ma do gier mobilnych. W ciągu kolejnych trzech lat rynek ten ma wzrosnąć o kolejne 10 - 12 miliardów dolarów. W Polsce w ostatnich latach przybywa na Giełdzie Papierów Wartościowych spółek związanych z rynkiem gier. Absolutnym hitem jest oczywiście CD Projekt, ale wymienić należy także The Farm 51 cz Bloober Team oraz Vivid Games.