Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Życie Billa Gatesa zmierza na Netflix

Życie Billa Gatesa zmierza na Netflix
Życie Billa Gatesa zmierza na Netflix

Trzyczęściowy film dokumentalny o życiu Billa Gatesa już 20 września na Netflix.

Bill Gates. Czy trzeba go komuś przedstawiać? Raczej nie. Współtwórca i wieloletni CEO Microsoftu urodził się w 1955 roku w Seattle. W swoim dotychczasowym życiu współtworzył już rynek komputerów PC na świecie, tworząc interpretera języka BASIC na komputer Altair 8800, współtworzył potęgę Commodore, udzielając firmie Jacka Tramiela licencji na ten sam język programowania, brał udział w narodzinach pierwszego IBM PC udzielając licencji big blue na system operacyjny DOS, uratował też od bankructwa Apple, a przede wszystkim uzależnił rynek komputerów osobistych od systemu operacyjnego Windows. I to wszystko w niewiele ponad 40 lat.

Ostatnie kilka lat życiu Gatesa, który ustąpił ze stanowiska szefa Microsoftu w 2000 roku, towarzyszyła kamera Netflixa. Tak powstał trzyczęściowy film dokumentalny o życiu jednego z najbogatszych, najbardziej przedsiębiorczych, a może i najinteligentniejszych ludzi na świecie. Premiera już 20 września.

Obecnie praca Gatesa skupia się na, prowadzonej razem z żoną Melindą, fundacji Bill & Melinda Gates Foundation. To obecnie największa na świecie organizacja filantropijna - w 2017 roku Gates przekazał fundacji akcje Microsoftu warte wtedy 4,5 miliarda dolarów. Przekazane przez Gatesa akcje, 64 miliony akcji, stanowiły wtedy ok. 5 procent całego jego majątku szacowanego obecnie na ok. 96 miliardów dolarów. To nie pierwszy taki prezent byłego prezesa Microsoftu. Gates przekazuje akcje firmy z Redmond zazwyczaj co kwartał i zazwyczaj jest to ok. 8 milionów akcji. Największą dotychczas donacją była ta z 2008 roku, kiedy Gates przekazał fundacji 84.4 miliona akcji. Cena jednej akcji wynosiła wtedy jednak 26.69 dolara. Po oddaniu tak pokaźnego pakietu akcji w rękach Gatesa pozostaje jeszcze 103 miliony akcji Microsoftu, co stanowi 1.3 procent udziału.