Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Święta, obejrzysz Kevina. Ale tego o tym filmie nie wiedziałeś

Jak co roku w święta miliony Polaków zasiądzie przed telewizorem, żeby obejrzeć przygody Kevina samego w domu. Po przeczytaniu tego tekstu, w tym roku, możesz obejrzeć go z innej perspektywy.

Kevin sam w domu w telewizji, w święta, w Polsce jest niemal tak pewny jak to, że na stole będzie karp. Kevina oglądamy zawsze i to stadnie, każdego roku przyciąga przed telewizory miliony Polaków. Dzięki kilku ciekawym faktom, w tym roku będziesz mógł popatrzeć na ten film z innej perspektywy. No, to lecimy.

Zacznijmy od tego, że reżyserem filmu do scenariusza Johna Hughesa został Chris Columbus, który nie miał zbyt dobrej prasy po fatalnie przyjętym Hotelu złamanych serc z 1988 roku (który był dopiero jego drugim filmem w karierze). Scenariusz zainteresował jednak wytwórnię Warner Bros., gdzie zdecydowano, że na projekt ten można wydać... 10 milionów dolarów. Na tyle zresztą wycenił go sam Hughes, który sądził, że film co prawda spodoba się, ale hitem raczej nie zostanie. W porównaniu do innych kinowych szlagierów lat 80. 10 milionów dolarów brzmi biednie. Kto wrobił królika Rogera kosztował w tamtym czasie 70 milionów dolarów, trzeci Indiana Jones 48 milionów, a Powrót do przyszłości 3 40 milionów dolarów. Przy takim budżecie trzeba oszczędzać. Dzieci dużo nie kosztują (gwiazdami wtedy był Stallone, Schwarzenegger), operatorem został Julio Macat (który nigdy nie był samodzielnym operatorem) i pracował wcześniej w ekipie rezerwowej filmu Tango i Cash. Montaż przypadł z kolei Raja Gosnellowi, który zrobił wcześniej... Hotel złamanych serc. Co mogło pójść nie tak?

Joe Pesci in Home Alone (1990)

Problemem były role rabusiów. Po tym jak zrezygnowano z Roberta de Niro rola przypadła Joemu Pesci, któremu partnerować miał Dan Roebuck (tak, w tym momencie jest czas na wygooglowanie jego nazwiska). Na bazę produkcji filmu wybrano nieczynną szkołę w Chicago, po czym zaczęto szukać odpowiedniego domu w tym mieście (John Hughes lubił kręcić w wietrznym mieście). Wybrany dom był idealny, ale tylko z zewnątrz. Ekipa postanowiła więc, że wnętrze domu zbuduje w sali gimnastycznej szkoły, którą wybrano na bazę produkcji. Wszystko to spowodowało jednak, że koszty zaczęły znacząco rosnąć. Budżet wzrósł do 14,7 miliona dolarów. Warner chciał cięć do 13,5. Kiedy ekipa stwierdziła, że ciąć nie ma na czym... produkcję zamknięto. Na szczęście John Hughes przytomnie, kilka tygodni wcześniej, spotkał się z prezesem 20th Century Fox. Joe Roth zainteresował się scenariuszem i, z pomocą pewnego fortelu, polecił nie przejmować się postanowieniami Warner Bros. i kontynuować pracę. Praca nad filmem, pomimo zmiany studia, trwała w zasadzie bez przestoju.

Zdjęcia rozpoczęto w Walentynki roku 1990. I znowu pojawia się problem. Dan Roebuck wespół z Joe'em Pesci nie byli zbyt wiarygodni w swoich rolach jako para. Chris Columbus zatrudnił więc Dana Sterna, który pojawił się co prawda na castingu, ale zrezygnował, kiedy nie chciano dać mu wyższej gaży. Stern i Pesci okazali się duetem idealnym. Trzeba również wspomnieć, że w scenariuszu w kilku scenach w filmie pada śnieg. Niestety naturalny śnieg padać nie chciał, wykorzystano więc płatki ziemniaczane, które po kilku dniach zaczęły gnić i niemiłosiernie śmierdzieć.

A TRIP DOWN MEMORY LANE: RECENTLY VIEWED: HOME ALONE 2

Ciężkie życie mieli na planie kaskaderzy, ich upadki na planie Kevina miały wpływ na całą branżę - od momentu premiery filmu spektakularne upadki na plecy zwane są sam w domu. Przy tej okazji warto wspomnieć, że stuntmanem Macaulay Culkina był dorosły, tyle, że niskiego wzrostu, Larry Nicholas. Kiedy wreszcie zakończono zdjęcia, a Raja Gosnellowi udało się go zmontować ekipa zdała sobie sprawę, że filmowi przydałaby się muzyka. Artysta, którego zatrudniono do tego zadania (Bruce Broughton) zrezygnował więc Chris Columbus zażartował, żeby zatrudnić Johna Williamsa - autora takich ścieżek dźwiękowych jak Superman, Szczęki, czy przede wszystkim Gwiezdne Wojny. Williamsowi przesłano wstępne materiały, a ten... zgodził się i niskobudżetowy film komediowy z dzieciakiem w roli głównej otrzymał największego kompozytora muzyki filmowej w historii.

Kiedy film wszedł do kin walczył z 5. częścią Rocky'iego i krytykami, pierwsze recenzje nie były dobre (Home Alone został nazwany kretyńską komedią). Twórcy modlili się, żeby w pierwszy weekend zarobił 8 milionów, wtedy byliby zadowoleni. Kevin zarobił 17 milionów dolarów i nikt nie wiedział co się dokładnie dzieje. Home Alone był na pierwszym miejscu box office'u przez 14 tygodni... Przez pół roku dystrybucji obraz zarobił 264 miliony dolarów. Takiego sukcesu nie spodziewał się nikt. Publiczność pokochała przygody Kevina. Sukces filmu był również wrotami do wielkich karier ich twórców, a Chris Columbus został specem od kina familijnego. Dla Johna Hughesa Home Alone był największym finansowym sukcesem. Dziś, na całym świecie, nie ma chyba osoby, która nie znała by tego filmu. Home Alone to film ponadczasowy.

Tekst oparty na podstawie filmu dokumentalnego Netflix, Movies that made us.