Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site
Wiedźmin w Stanach najchętniej wybieraną marką
Wiedźmin w Stanach najchętniej wybieraną marką

Wiedźmin w Stanach najchętniej wybieraną marką

Ostatni tydzień grudnia był bardzo szczęśliwy dla wiedźminskiej marki. W Stanach Zjednoczonych netflixowy The Witcher został właśnie najbardziej pożądanym materiałem na życzenie.

Popularność Wiedźmina znowu wystrzeliła. 20 grudnia swoją premierę na Netflix miał The Witcher, czyli pierwszy sezon serialowej adaptacji opowiadań Andrzeja Sapkowskiego o przygodach Geralta z Rivii. Recenzje krytyków, tych zawodowych i mniej zawodowych, są skrajnie różne. Jedni serial uwielbiają, inni go nienawidzą (tak w Polsce, jak i w innych krajach). W Stanach Zjednoczonych adaptacje prozy Sapkowskiego są jednak takim hitem, że w ostatnim tygodniu grudnia The Witcher jest najbardziej pożądanym materiałem spośród wszystkich platform - wg autorskiego raportu Parrot Analytics. Serial z Henry Cavillem w roli głównej przebił nawet produkcję Disney'a The Mandalorian oraz uwielbiany w USA satyryczny The Saturday Night Live, który ustąpił miejsca Geraltowi po trzech dniach absolutnej dominacji.

The Witcher jest liderem także w rankingu najchętniej wybieranych materiałów oryginalnych spośród platform VOD działających na rynku amerykańskim. Pobił wspomnianego już Mandaloriana oraz Stranger Things. Dla netflixa jest to zresztą wyjątkowo dobre zestawienie, ma bowiem w pierwszej dziesiątce aż pięć swoich produkcji.

Popularność serialu wpływa także bardzo istotnie na wzrost popularności innych dzieł związanych ze światem Wiedźmina. Gra Wiedźmin 3: Dziki gon zanotowała właśnie rekord graczy jednocześnie grających w tę produkcję. Według platformy Steam, po czterech latach od premiery tej gry, Wiedźmin 3 ustanowił nowy rekord na poziomie 91 tysięcy 601 graczy. To o 2 tysiące graczy więcej, niż w momencie premiery gry na tej platformie. Jak świeży eliksir sprzedają się także książki Andrzeja Sapkowskiego, który został najbardziej rozchwytywanym autorem Amazona. Wśród bestsellerów w kategorii Science Fiction i Fantasy są Krew elfów, Miecz przeznaczenia, Czas pogardy oraz Ostatnie życzenie, który w tym zestawieniu jest numerem 1.

W tym miejscu warto również wspomnieć, że w drugiej połowie grudnia tego roku zakończył się także trwający od roku spór, pomiędzy pisarzem, a firmą CD Projekt RED. Sapkowski domagał się od producenta serii gier Wiedźmin 60 milionów złotych tytułem niedoszacowania jego pierwotnego honorarium za udzielenie praw do świata znanego z książek. Studio potwierdziło zawarcie porozumienia z pisarzem, nie ujawniono jednak żadnych na ten temat szczegółów.

Wiedźmin od Netflixa jest bardzo popularny także w Polsce. Serial jest najpopularniejszą produkcją w 2019 roku, pokonując Irlandczyka i Dwóch papieży. Zestawienia bazują na liczbie kont użytkowników oglądających co najmniej dwie minuty serialu, filmu czy innych produkcji oryginalnych w trakcie 28 dni od pojawienia się na Netflix w 2019 roku.