Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Już 3 miliony Polaków ma mObywatela

Michał Miśko
Opublikowano

Już ponad trzy miliony Polaków korzysta z aplikacji mObywatel, czyli cyfrowego portfela na dokumenty. Wkrótce trafi do niego także Unijny Certyfikat Covid-19.

3152412 – dokładnie tylu Polaków w swoich telefonach zainstalowało aplikację mObywatel. Ta liczba rośnie z dnia na dzień. To nie tylko dowód na zaufanie, ale przede wszystkim – i co dla nas najważniejsze – docenienie użyteczności aplikacji.

mObywatel to cyfrowy portfel na dokumenty – dzięki niej w kilka kliknięć można mieć szybki dostęp do swoich najważniejszych dokumentów, w tym danych i zdjęcia z dowodu osobistego. Aplikacja jest bezpłatna, dobrowolna i bezpieczna, przydaje się w wielu życiowych sytuacjach. Przygotowuje ją zespół NASK. 

Jakie dane mozna znaleźć w mObywatelu? Swoje imię (imiona), nazwisko, numer PESEL, datę urodzenia, numer dowodu osobistego, informacje o tym, jaki organ wydał dokument, datę ważności dowodu, informację o płci, imię ojca, imię matki, nazwisko rodowe matki, miejsce urodzenia, informację o obywatelstwie i miejscu zameldowania oraz zdjęcie z dowodu osobistego. Jednym słowem to dane z dowodu i jeszcze więcej.

Skąd wzięły się tam twoje dane? Z rejestrów państwowych - Rejestru PESEL i Rejestru Dowodów Osobistych. Dostęp do tych danych w naszej aplikacji macie tylko Wy. Ich bezpieczeństwo gwarantuje profil zaufany, który jest potrzebny do uruchomienia apki. Dane zapisane w telefonie są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem. Certyfikat potwierdza również autentyczność danych. Dostajecie go przy aktywacji aplikacji — jest przypisany wyłącznie posiadacza i jego telefonu.

Gdzie skorzystasz z mObywatela?

 • W hotelach – podczas zameldowania,
 • W pociągach – podczas kontroli biletów,
 • W wypożyczalniach sprzętu sportowego,
 • Na poczcie, gdy chcecie odebrać list polecony lub paczkę,
  ale także np. podczas wyborów, przy zakładaniu kart lojalnościowych, w sklepach, czy w przychodniach.

W mObywatelu znaleźc można również inne dokumenty. Są to:

 • mPrawo Jazdy - cyfrowy dokument z odwzorowaniem Twoich uprawnień do prowadzenia pojazdów. mPrawo jazdy korzysta z aktualnych danych, które znajdują się w rejestrach państwowych.
 • mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu.
 • Licznik punktów karnych – w naszej aplikacji w kilka chwil sprawdzić aktualną liczbę swoich punktów karnych.
 • eRecepty - dzięki nim będąc w aptece, wystarczy tylko wybrać w telefonie, którą e-receptę chcecie zrealizować i pokazać farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR.
 • Karta Dużej Rodziny (mKDR) - Karta Dużej Rodziny to popularny system zniżek i uprawnień dla rodzin "3+" - zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. Posiadacze KDR mają możliwość tańszego korzystania z oferty podmiotów m.in. z branży spożywczej, paliwowej, bankowej czy rekreacyjnej.
 • Bilety kolejowe - W mObywatelu możesz wyświetlić bilety zakupione w systemie PKP Informatyka: www.bilkom.pl lub bilet.wielkopolskiebilety.pl.
 • mLegitymacja szkolna/studencka - to tak samo ważne dokumenty jak tradycyjne legitymacje – upoważniają do zniżkowych przejazdów, wejść do kin, czy teatrów.

Po 25 czerwca w aplikacji ma pojawić się również Unijny Certyfikat Covid-19, który generowany jest dla wszystkich, którzy otrzymali dwie dawki szczepienia, mają za sobą chorobę lub test na obecność SARS-CoV-2. Certyfikat od 1 lipca będzie uznawany przez wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej.