Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site
Wyprodukowanie nowego iPhone'a kosztuje 600 złotych
iphone se apple.com

Wyprodukowanie nowego iPhone'a kosztuje 600 złotych

Wyliczony przez firmę IHS koszt produkcji iPhone'a SE to 160 dolarów, czyli około 600 złotych. W naszym kraju najtańsza oferta oscyluje wokół dwóch tysięcy złotych za wersję 16 GB.

Zaprezentowany niedawno nowy, budżetowy model iPhone'a firmy Apple to model SE z czterocalowym ekranem, procesorem A9 i 12 megapikselową kamerą. Apple na swojej stronie internetowej reklamuje go jako kultową konstrukcję z nowymi detalami. Iphone SE to jednak nic innego jak telefon zbudowany na bazie części pochodzących z trzech poprzednich modeli, iPhone'a 5s, 6 i 6s. Co prawda odrobinę zmodyfikowany, ale to jednak składak z poprzednich modeli. Co ciekawe, cena podana w tytule, czyli około 160 dolarów (600 złotych) dotyczy wersji z 16 GB pamięci. Wersja z 64 GB pamięci do wykorzystania kosztuje w produkcji zaledwie 10 dolarów więcej, ale jego cena w sklepie jest już 100 dolarów wyższa. Wyraźnie widać więc, że Apple znacznie więcej zarabia na telefonach z większą ilością pamięci, niż na tych podstawowych wersjach.

Źródło: IHS
Źródło: IHS

 

 Jednym z najkosztowniejszych elementów iPhone'a SE jest ekran. To czterocalowy wyświetlacz produkowany przez LG Display, Japan Display i Sharp, którego koszt to 20 dolarów. Apple zleciło wykonanie takich wyświetlaczy aż trzem, niezależnym wykonawcą z uwagi na jego złożoność w produkcji i firma z Cupertino chciała mieć po prostu pewność, że dostawa niezbędnych komponentów nie zostanie zakłócona. Kiedy ekran ten wykorzystywany był w modelu 5s, koszt takiego wyświetlacza wynosił jednak 41 dolarów. Procesor użyty w modelu SE to z kolei ten sam procesor wykorzystywany w modelu iPhone 6 (choć różniące się nazwami, A8 i A9) z chipem Qualcomm, jednak odrobinę przemodelowany.