Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site
Amerykańskie służby przestrzegają przed sprzętem od Huawei
Amerykańskie służby przestrzegają przed sprzętem od Huawei

Amerykańskie służby przestrzegają przed sprzętem od Huawei

Amerykańskie służby przestrzegają swoich rodaków przed sprzętem chińskiego Huawei. Sprzęt producenta z Państwa Środka ma współpracować z rządem, a to może zagrażać bezpieczeństwu narodowemu Stanów Zjednoczonych.

Federalne Biuro Śledcze, Centralna Agencja Wywiadowcza i Agencja Bezpieczeństwa Narodowego w Stanach Zjednoczonych ostrzegają przed sprzętem chińskiego producenta Huawei. Amerykański Kongres w ostatnim czasie skutecznie zablokował kontrakt tego producenta z amerykańską siecią telekomunikacyjną AT&T, a w przeszłości Amerykanie skutecznie odrzucali także inne rządowe kontrakty z Huawei. O potencjalnym zagrożeniu dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych płynącego z powszechnego użycia sprzętu tego producenta mówił już wydany w 2012 roku raport Izby Reprezentantów. Wtedy przedstawiciele Huawei nazwali go bezpodstawnym.

Przewodniczący Komisji Wywiadu, senator Richard Burr, w trakcie spotkania z przedstawicielami FBI, CIA i NSA ewentualne zagrożenie wskazał bezpośrednio.

Moje największe obawy budzą dziś Chiny, a w szczególności firmy telekomunikacyjne, takie jak Huawei czy ZTE, które dość szeroko i ściśle współpracują z rządem tego państwa.

Dyrektor FBI, Chris Ray, powiedział, że nierozsądnym było by doprowadzić do sytuacji w której koncern telekomunikacyjny, za którym stoi obcy rząd, miał tak duże wpływy w kraju. Może to bowiem doprowadzić do szpiegostwa na szeroką skalę, które jest trudne do wytropienia. Huawei od dawna podejrzewane jest o stosowanie praktyk mające na celu śledzenie swoich użytkowników. Do tej pory rząd USA nie ma jednak konkretnych dowodów na przekazywanie informacji pochodzących z urządzeń Huawei chińskiemu rządowi.

Przedstawiciele jednego z czołowych na świecie urządzeń mobilnych jednoznacznie odrzucają oskarżenia płynące z Kongresu USA mówiąc, że ich firma działa w ponad 170 krajach na świecie, gdzie cieszy się zaufaniem klientów i rządów tych krajów. Dodali także, że nigdy nie przekazywali żadnych danych swoich klientów, ani też nie byli o to proszeni przez jakikolwiek rząd.

Dla równowagi trzeba jedynie przypomnieć, że w 2014 roku amerykańskie Apple, posiadające 80 procentowy udział w chińskim rynku, zostało wykluczone z rządowej listy zakupów sprzętu. Powodem, jakże by inaczej, obawia o bezpieczeństwo danych zgromadzonych na komputerach i innym sprzęcie tego producenta.