Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site
Dziś wysłano pierwsze alerty SMSowe z RCB
Dziś wysłano pierwsze alerty SMSowe z RCB

Dziś wysłano pierwsze alerty SMSowe z RCB

Mieszkańcy czterech województw po raz pierwszy otrzymali dziś na swoje telefony alerty pogodowe z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. To pilotaż programu, który na dobre ruszy 12 grudnia.

Mieszkańcy województw mazowieckiego, lubelskiego, warmińsko - mazurskiego i podlaskiego, jako pierwsi otrzymali dziś na swoje telefony komórkowe alerty SMS z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Alert informuje o możliwości wystąpienia na terenie wymienionych województw gwałtownych burz, wiatru, a także o prawdopodobieństwie opadów gradu. Alert ten jest na razie w fazie pilotażu, ale na dobre ruszy już 12 grudnia. Informacje tekstowe o wydarzeniach lub zjawiskach, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców uzupełnią System Wczesnego Ostrzegania.

Komunikat jaki otrzymują odbiorcy powstaje na podstawie informacji o potencjalnych zagrożeniach otrzymywanych z ministerstw, służb, takich jak policja, straż pożarna, urzędów i instytucji. Nie trzeba być zapisanym do żadnej usługi, aby takie komunikaty otrzymywać i są one bezpłatne. Całość przedsięwzięcia prowadzi Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które pełni rolę krajowego centrum zarządzania kryzysowego. RCB nie prowadzi jednak bazy danych abonentów, wiadomości SMS wysyłane są bezpośrednio przez operatorów. Alerty SMS działają także niezależnie od wdrożonej także przez RCB kilka lat temu aplikacji RSO (regionalny System Ostrzegania).

Projekt zmian w ustawie Prawo Telekomunikacyjne, które były konieczne do wprowadzenia alertów za pośrednictwem SMS został przyjęty przez Radę Ministrów 4 stycznia tego roku, a nowelizację uchwalono w czerwcu. Zmiany te dotyczą także zmian w ustawie o zarządzaniu kryzysowym z 2007 roku.

[update] Jeszcze dziś kolejne alerty otrzymali mieszkańcy Małopolski, Podkarpacia i świętokrzyskiego.