Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site
Amerykanie także przetestują swój system ostrzegania
Amerykanie także przetestują swój system ostrzegania

Amerykanie także przetestują swój system ostrzegania

Prezydent Trump, w najbliższy czwartek, napisze do (prawie) wszystkich Amerykanów.

 20 września administracja prezydenta Donalda Trumpa dokona testu prezydenckiego systemu ostrzegania o nadzwyczajnych wydarzeniach. Za całość przedsięwzięcia odpowiada Federal Emergency Management Agency, czyli Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego, podległa pod Departament Bezpieczeństwa Narodowego.

W teście udział weźmie ponad 100 operatorów działających na terenie Stanów Zjednoczonych. Pierwszy prezydencki komunikat zawierać ma nagłówek treści Presidential Alert oraz treść informującą (tym razem) o przeprowadzanych testach: THIS IS A TEST of the National Wireless Emergency Alert System. No action is needed. Test dostępny będzie jedynie w wersji anglojęzycznej, a komunikat ukaże się na ekranie telefonów komórkowych jedynie części Amerykanów.

WEA, czyli Wireless Emergency Alerts, będące częścią Emergency Alert System zostały zatwierdzone przez amerykański kongres w 2015 roku. Według uchwalonego prawa komunikaty dla mieszkańców USA nie mogą wykraczać poza ostrzeżenia o terroryzmie, katastrofach naturalnych czy zagrożeniach dla bezpieczeństwa publicznego. I to właśnie tutaj część amerykańskich komentatorów politycznych dopatruje się nadużyć ze strony Trumpa, który, jak wiadomo, lubi sobie tweetnąć to i owo.

WEA to nowy sposób dotarcia z ważną informacją do Amerykanów. Dotychczas korzystano bowiem z EAS w sposób bardziej tradycyjny, czyli podając komunikaty drogą radiową czy w trakcie transmisji telewizyjnej. Amerykanie zostali także uświadomieni, że system WEA nie może namierzać ich w żaden sposób.

Na koniec przypomnę jedynie, że podobne rozwiązanie przetestowane zostało w sierpniu tego roku w Polsce przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Mieszkańcy czterech województw otrzymali wtedy na swoje telefony alerty pogodowe. Był to pilotaż programu, który na dobre ruszy 12 grudnia.

Źródło: NBC News