Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site
Cywilizacja 5 ma już 9 lat. Kiedy to zleciało?
Cywilizacja 5 ma już 8 lat. Kiedy to zleciało? źródło: Steam
  • Gry
  • Opublikowano

Cywilizacja 5 ma już 9 lat. Kiedy to zleciało?

Civilization 5 miała swoją premierę dokładnie 21 września 2010 roku. Niewiarygodne, prawda?

Historia Civilization rozpoczyna się w 1982 roku wraz z założeniem Microprose. Spółkę założyli John Wilbur Stealey i Sidney Meier i początkowo była to dla nich praca dorywcza, a stery w firmie objął ten pierwszy. Firma szybko jednak się rozrosła, zatrudniano kolejnych pracowników i panowie musieli zająć się tworzeniem gier na pełny etat. Programistą był oczywiście w tym duecie Meier, a Microprose początkowo tworzył jedynie gry militarne, symulatory lotu, itp. (Stealey był zawodowym pilotem wojskowym). Sid Meier przed Civilization stworzył takie hity jak Pirates! w 1987 roku oraz Railroad Tycoon w 1990. Kiedy Microprose w 1991 roku weszła na giełdę Meier sprzedał swoje udziały wspólnikowi i tym samym zyskał fundusze na realizację gry Civilization. Tytuł gry został zaczerpnięty z planszówki, którą w 1980 roku wydało Hartland Teofil (Microprose zadbało o to, aby prawnie mogło wykorzystywać tę nazwę). Inspirację do stworzenia Civilization Sid Meier czerpał z Sim City oraz Empire. W tej grze podobała mu się opcja dominacji nad światem.

Civilization
Civilization

 

Cywilizacja nie była na początku grą turową, a system gry podobny był do tego znanego z Sim City, ale wszystko to okazało się potwornie nudne. Po zmianie rozgrywki na turową dodano także drzewo technologii, które wraz z zaawansowaniem rozgrywki można było odkrywać oraz możliwość podbojów terytoriów należących do innych nacji. Ostateczne zwycięstwo osiągało się w grze podbijając wszystkich rywali lub wysyłając statek kosmiczny, który docierał do układu Alfa Centauri. Wydanie gry było opóźnione ze względu na kilka czynników, ale ostatecznie oryginalna Civilization została wydana pod koniec 1991 roku. Mimo błędów, które pojawiały się w grze, głównie z powodu braku czasu na ich poprawienie czy dopracowanie i pomimo lichej promocji gra sprzedała się fenomenalnie w nakładzie ponad 850 tysięcy egzemplarzy. Fani na całym świecie oszaleli na jej punkcie, a jednym z nich byłem ja. Kiedy po raz pierwszy uruchomiłem Civ na swojej Amidze byłem oczarowany, zafascynowany i oszołomiony jednocześnie ogromem rzeczy, które musiałem ogarnąć jako władca.

W 1996 roku świat ujrzał drugą część gry, a do 1999 roku wyszły jeszcze dodatki Conflicts in Civilization Scenarios, Fantastic Worlds i Test of Time. Trzecia część gry pojawiła się na rynku w 2001 roku, do tej wersji pojawiły się dwa dodatki. W międzyczasie wiele było zawirowań związanych z prawami do marki Civilization, różni ludzie projektowali i tworzyli poszczególne części gry. Czwórka Civilization ukazała się w 2005 roku, a piąta i debiutowała w 2010 roku. Dokładnie 21 września. Ostatnia, jak do tej pory, odsłona popularnej strategii pochodzi z 2016 roku. A jaka jest Twoja ulubiona część Cywilizacji?

{SLIDESHOW}

interval=0

directory=/

civ6_1.jpg=Civilization 6

civ6_2.jpg=Civilization 6

civ6_3.jpg=Civilization 6

{/SLIDESHOW}