Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site
Od dziś autem bez dowodu rejestracyjnego i OC
Od dziś autem bez dowodu rejestracyjnego i OC

Od dziś autem bez dowodu rejestracyjnego i OC

Od 1 października 2018 roku podczas kontroli drogowej nie musimy już posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu i aktualnej polisy OC.

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym znosi z dniem 1 października 2018 roku obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz potwierdzenia zawarcia polisy OC. Wszystkie niezbędne dane podczas kontroli drogowej policjant sprawdzi w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Zobacz także: Internet pomoże przy zakupie samochodu

Warto jednak pamiętać, że wymienionych dokumentów nie musimy mieć przy sobie podczas drogowej kontroli, a nie nie mieć ich w ogóle. Nowe zapisy ustawy nie zwalniają od obowiązku rejestracji pojazdów, przeglądów technicznych, czy tym bardziej od obowiązku ubezpieczenia OC. Obowiązkiem kierowcy nadal jest także posiadanie przy sobie dokumentu prawa jazdy. Nowe prawo nie dotyczy także pojazdów zarejestrowanych zagranicą, w takim przypadku nadal musimy mieć przy sobie komplet dokumentów.

Najwięcej kontrowersji w związku z nowym przywilejem wzbudzają wątpliwości dotyczące tego, jak postąpić w przypadku jakiegoś zdarzenia drogowego. Policję wezwać musimy bezwzględnie w kilku poniższych przypadkach:

  • kiedy są poszkodowani (ranni, albo ofiary śmiertelne) na miejscu zdarzenia,
  • zostały wezwane inne służby ratunkowe np.: straż pożarna, karetka pogotowia,
  • jeden z kierujący znajdował się pod wpływem alkoholu, bądź środków odurzających (bądź zachodzi takie podejrzenie) prowadząc pojazd
  • sprawca wypadku bądź kolizji oddalił się z miejsca zdarzenia,
  • sprawca zdarzenia drogowego nie posiada prawa jazdy, dokumentów pojazdu, bądź ważnej polisy z tytułu OC
  • w wyniku zdarzenia doszło do zatamowania lub znacznego utrudnienia ruchu drogowego i kierowcy nie mogą ustalić kto zawinił

Jeśli więc zdarzenie nie wypełnia któregoś z wyżej wymienionych punktów wtedy możemy całą sprawę załatwić wypisując stosowne oświadczenia na dane zawarte w dowodzie osobistym każdego z uczestników. Dane dotyczące obowiązkowej polisy OC (jeśli kierowca nie miał jej przy sobie, do czego od dziś ma prawo) możemy sprawdzić poprzez aplikację Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego - UFG Na wypadek. Warto ją już teraz zainstalować na swoim smartfonie. W aplikacji, za pomocą opcji sprawdź polisę OC, po wpisaniu nr rejestracyjnego pojazdu, otrzymamy dane ubezpieczyciela, markę i model pojazdu oraz numer aktualnej polisy. Aplikacja służy nam także przydatnymi informacjami jak zachować się po kolizji lub wypadku, za jej pomocą wypełnimy także stosowne oświadczenie, możemy w niej zapisać także swoje dane z dokumentu prawa jazdy.

Aplikacja UFG Na wypadek
1 / 5

 Aplikacja UFG Na Wypadek dostępna jest w Google Play i App Store.